Bazı endüstrilerden çıkan atık çamurların boyar madde gideriminde adsorban olarak kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of waste sludges generated from various industries as an adsorbent for the dye removal
  1. Tez No: 244096
  2. Yazar: ŞEYDA BARIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada bazik boyar madde Astrazon Blue FGRL ve asidik boyar madde Telon Red'in arıtımında Çatalan İçme Suyu Artıma Tesisi ve İsken Sugözü Termik Santrali baca gazı atıksularının artımı sonucu ortaya çıkan atık çamurların adsorban olarak kullanımı incelenmiştir. Temel adsorpsiyon çalışmaları her iki boyar maddenin de atık çamurlar tarafından adsorplandığını göstermiştir. Yapılan denge deneylerinden elde edilen sonuçlar Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygulanarak bu modellere ait sabitler elde edilmiştir. Bu çalışmalara ek olarak kinetik çalışmalarda gerçekleştirilmiş olup elde edilen sonuçlar her iki boyar madde ve çamur sistemine en iyi yalancı ikinci dereceden kinetik modelinin uyum sağladığını göstermiştir. Ayrıca her iki boya-çamur sisteminin Gibbs serbest enerji değerleri de hesaplanmış ve negatif değerler bulunmuştur. Gibbs serbest enerjisinin negatif değerlerde bulunması adsorpsiyonun kendiliğinden gerçekleştiğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre her iki çamurunda söz konusu boyar maddelerin gideriminde adsorban olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the adsorption properties of two waste sludges from municipal water treatment plant and coal fired power plant were investigated for the removal of Astrazon Blue FGRL and Telon Red. Basic adsorption studies indicated that the both dyes were adsorbed to some degree by each waste sludges. The results from the equilibrium experiments have been applied to Langmuir and Freundlich isotherm models and the constants of each model were derivated. Kinetics of the adsorption of dye-sludge system were also examined and it was found that kinetics of both adsorption processes were best described by pseudo-second order model. The Gibbs free energies of both processes were also calculated and negative values were found; indicating the spontaneity of the adsorption process. From the findings, it can be concluded that both sludges can be used as adsorbent for he removal of these two dyes.