Kağıt hamuru black likörünün biyoremidiasyonunda bazı Bacillus suşlarının kullanımının araştırılması
Studies about using of some Bacillus strains in the bioremediation of pulp black liquor
- Tez No: 560494
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE ÇANAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kâğıt ve kâğıt hamuru endüstrisi, dünyadaki en büyük ve aynı zamanda en kirletici endüstrilerden birisi olarak kabul görmektedir. Kâğıt ve kâğıt hamuru üretimi sonucunda açığa çıkan ve yüksek pH, KOİ ve BOİ'ye sahip bir atık su olan siyah likör, çevre açısından son derece tehlikeli ve organizmalar üzerinde genotoksik, kanserojenik ve klastojenik etkilere sebebiyet veren bir kirleticidir. Bu açıdan çalışmada kullanılan Bacillus megaterium ve Bacillus licheniformis bakterilerinin, bu atık suyun biyoremidiasyonunda potansiyel birer organizma oldukları düşünülmektedir. Optimum koşullarda ve negatif kontrolle kıyaslandığında B. megaterium ve B. licheniformis bakterilerinin sırasıyla, ~%11 ve ~%16 oranında rengi giderdiği ve ~%13 ve ~%14 oranında lignini degrede ettiği tespit edilmiştir. Maksimum renk giderimi ve lignin degredasyonu 72 saat sonunda kızılçam siyah likörüyle gerçekleştirilen altı günlük optimizasyon çalışmaları neticesinde tespit edilmiştir. Ayrıca, bu bakterilerdeki lignolitik potansiyelin varlığı moleküler düzeyde yapılan çalışmalarla aydınlatılmıştır. Bu bakterilere ait DyP-tipi peroksidaz enzimleri klonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The paper and pulp industry is recognized as one of the largest and also the most polluting industries in the world. Black liquor which is a wastewater with high pH, COD and BOD and produced by paper and pulp industries, is a pollutant which is very dangerous for the environment and causes genotoxic, carcinogenic and clastogenic effects on organisms. In this respect, Bacillus megaterium and Bacillus licheniformis bacteria used in this study are thought to be potential organisms in bioremediation of this wastewater. It was determined that B. megaterium and B. licheniformis bacteria were removed color by ~11% and ~16% and degraded lignin by ~13% and ~14%, respectively, under optimum conditions and compared to the negative control. Maximal decolorization and degradation was observed after 72 cultivation hours mostly by the six-day optimization studies with red pine pulp black liquor. In addition, the presence of lignolytic potential in these bacteria was investigated with zymography and molecular studies. DyP-type peroxidase enzymes in these bacteria were cloned.