Uçucu kül, silis dumanı ve yüksek fırın cürufunun beton ve çimento katkısı olarak kullanımı üzerine bir kaynak taraması
A litereture review on the use of fly ash, silica fume and blast - furnace slag in concrete and cement as an additive
- Tez No: 244111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HAMZA TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada doğal puzolanlar, uçucu kül, silis dumanı ve yüksek fırın cürufu gibi malzemelerin ne anlama geldiği, nerelerden elde edilebileceği ve yapı sektöründe nasıl daha faydalı şekilde değerlendirilebileceği araştırılmıştır. Ayrıca, bu malzemelerin beton ve çimento katkısı olarak kullanımının beton özellikleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri, hangi oranlarda ikame edildiklerinde ne gibi sonuçlar elde edildiği daha önce yapılan çalışmalardan incelenmiştir. Kaynak araması sonucunda elde edilen veriler değerlendirilerek yukarıda adı geçen malzemeler üzerinde özelliklerin araştırılmasının devam edilmesi gerektiği hakkında yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the meaning of fly ash, silica fume and blast furnuca, and also where these materials can be obtained and how they can be more useful for building sector are searched. Futhermore, the advantages and disadvantages of using these materials as an additive in concrete and cement are investigated. In which proportion these materials are used and how it can be resulted are researched from the studies that were made before. At the end of source searching, the datums which were obtained are evaluated and the comments have been made about the necessity and the continuity of the researches on the features of materials (fly ash, silica fume and blast furnuca) which are mentioned above.