Bazı farmasetik maddelerin aktif çamur biyokütlesi tarafından adsorblanma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of adsorption characteristic of some pharmaceuticals by active sludge biomass
  1. Tez No: 244146
  2. Yazar: İBRAHİM NAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada canlı aktif çamurun iki adet ilacı Diklofenak (ağrıkesici) ve Ranitidin'i (mide ilacı) adsorplama kabiliyeti incelenmiştir. Adsorban olarak kullanılan aktif çamur Diklofenak için 1 ve 2 g, Ranitidin için ise 0,25 g olacak şekilde kullanılmıştır. Yapılan denge deneylerinde elde edilen sonuçlar Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygulanmış ve buna göre hem ranitidin'in (R=0,9951, Kf=0,1388, n=0,9286) hemde diklofenak'ın (1 g Adsorban için R=0,975 Kf=0,0382., n=0,5513, 2 g için R=0,9843 Kf=1,062., n=0,9169) aktif çamur tarafından adsorpsiyonunun Freundlich izotermine daha iyi uyum göstermekte olduğu görülmüştür. Her iki ilacında adsorpsiyon hızlarının yalancı ikinci dereceden hız modeline uyduğu görülmüştür. Her iki ilaç için ayrıca Gibbs serbest enerji değerleri de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study adsorption properties of two pharmaceuticals Diclofenac (analgesic) and Ranitidine (antihistamine) by live activated sludge was investigated. Concentrations of activated sludge as an adsorbent were 1 and 2 g for Diclofenac and 0,25 g for Ranitidine. The results obtained from equilibrium experiments were applied to Langmuir and Freundlich models and according to this isoterms, adsorption of both ranitidine (R=0,9951, Kf=0,1388, n=0,9286) and diclofenac (for 1 g, R=0,975 Kf=0,0382., n=0,5513, for 2 g, R=0,9843 Kf=1,062., n=0,9169) by active sludge is well described with Freundlich isoterm model. It has seen that adsorption rate of both medicines fit to pseudo second order model. Gibbs free energy values were also calculated for both pharmaceuticals.