Parametrik ve parametrik olmayan basit doğrusal regresyon analiz yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Investigation of the comparisons of parametric and non parametric linear regression analysis methods
- Tez No: 244147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KOLUMAN DARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, parametrik ve parametrik olmayan basit doğrusal regresyon analiz yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır.Parametrik basit doğrusal regresyon analizinde e.k.k yöntemi, parametrik olmayan basit doğrusal regresyon analizinde medyana göre parametre tahmini yapan, Mood-Brown ve Theil yöntemleri, parametrik olmayan basit doğrusal regresyon fonksiyonunun tahmin yöntemi, en yakın komşu (k-NN) tahmin yöntemleri tanıtılmıştır.Yaş ve doğum ağırlığı arasında doğrusal bir ilişkinin olup olmadığı hem parametrik hem de parametrik olmayan basit doğrusal regresyon analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Parametrik basit doğrusal regresyon analizinde yaş ve doğum ağırlığı arasında ilişki olmazken, parametrik olmayan basit doğrusal regresyon analizinde ise, Mood-Brown ve k-NN yöntemlerinden, yaş ve doğum ağırlığı arasında ilişki elde edilmiş, Theil yönteminden ise ilişki elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work to investigate the methods of parametric and non-parametric simple linear regression calculus by comparing them.The methods of Mood Brown and Theil, which is least square methods for parametric simple linear regression calculus and parameter estimate according to median for non-parametric simple linear regression calculus, was introduced. It was also introduced the estimate method of non-parametric simple linear regression function and the nearest neighborhood estimate methods (k-NN).We investigate the question ?Are there any linear relations between age and weight of born? using parametric and non-parametric simple linear regression methods.In parametric case, there are no linear relations between them but in non-parametric case, it is obtained a relation from Mood-Brown and k-NN methods. On the other hand it isn?t obtained any relation from Theil methods.