İklim, tercihli yemleme ve verim düzeyinin süt sığırlarında beslenme davranışları ve süt verim özelliklerine etkileri
The effects of season, diet selection and production level on feeding behaviour and milk yield properties of dairy cows
- Tez No: 244152
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada mevsim, yemleme sistemi ve verim düzeyinin süt sığırlarında beslenme davranışları ve süt verimi ve kompozisyonuna etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 2 mevsim (yaz, kış), 2 yemleme sistemi (TMR ve tercihli yemleme) ve 2 verim düzeyi (düşük ve yüksek verim) 5 tekrarlı olarak tesadüf parselleri deneme deseninde 2x2x2 faktöriyel teripte analiz edilmiştir. TMR, 1.5-2 cm boyutlarında (%40) kıyılmış yonca kuru otu, arpa, mısır, soya fasülyesi küspesi, mısır gluten unu ve buğday kepeğinden oluşmuştur. Tercihli yemleme sisteminde TMR de kullanılan yem hammaddeleri hayvanlara seçmeli olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of season, feeding method and production level on milk yield and composition, and feeding behaviour of dairy cows. Two seasons (winter and summer), two feeding methods (TMR and choice-feeding) and production level (high and low yielding) were tested in a complately randomized design with 2x2x2 factorial arrangement with 5 replicates. TMR was composed with corn, barley, soybean meal, corn gluten meal, wheat bran and alfalfa hay grounded in 1.5-2 cm size (40%).