Lise eğitimine devam eden kırsal gençlik ve toplumsal cinsiyet: Adana ili örneği
Rural youth continuing to high school education and gender: Adana province
  1. Tez No: 244153
  2. Yazar: GÜLHAN GÜLBASAR ŞİRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE KANTAR DAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, lise eğitimine devam eden kırsal gençlerin toplumsal cinsiyet ile ilgili düşüncelerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Kırsal alan olarak Adana İli'ne bağlı ova, dağ ve eşik saha köylerinde yer alan liseler ve öğrencileri tamsayım yöntemiyle incelenmiştir.Araştırma sonucuna göre; kırsal ailelerde çocuk sayısının fazla olduğu ve ova beldesinde ailelerin çocuklarına sağladığı eğitimin daha kısıtlı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ailelerde okuma yazma bilmeyen aile fertlerinin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır. Eğitimine devam edemeyen kardeşlerde en önemli neden ekonomik yetersizliktir. Erkek öğrencilerin ev dışı faaliyetlerde kız öğrencilerin ise ev içi faaliyetlerde aktif oldukları, boş zaman değerlendirmesinde ders çalışma ve kitap okuma gibi faaliyetlerin ön planda olduğu, kız ve erkek öğrencilerin okudukları kitap, gazete haberi ve dergi türleri ile tercih ettikleri film türlerinin farklı olduğu sonuçları elde edilmiştir. Ailelerin çocuklarından en çok saygı ve itaat bekledikleri, ?bağımsız olmak ve kendine güvenmek? ve ?kendi kararlarını verebilecek meziyette olmak? gibi beklentilerinin son derece düşük olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin düşüncelerindeki baba modelinin duygusal olmayan yapıya sahip ve anne ve babanın fiziki görüntüsüne önem vermemesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmış, erkek öğrencilerin sosyal aktivitelerde aileden izin almadan harekete edebildikleri buna karşın kız öğrencilerin mutlaka izin almak zorunda oldukları belirlenmiştir. Karşı cinsle görüşmede kız öğrencilerin daha fazla baskıyla karşılaştığı, ailede alınan kararlardan sosyal kararlarda annenin, ekonomik kararlarda ise babanın etkili olduğu sonucuna varılmış, kadın ve erkeğe özgü olduğu düşünülen işlerde kamusal alan özel alan ayrımlarının kadın aleyhine gelişimini sürdürdüğü belirlenmiştir. Kırsal kesimde yaşayan liseli gençlerde çalışan annelerin çalışmayanlar kadar iyi çocuk yetiştiremeyecekleri ve genç kızların kadına uygun işlerde çalışması gerektiği düşüncelerinin var olduğu bu çalışmayla ortaya konmuştur. Öğrencilerin çoğunluğu, kadın ve erkeğe toplum tarafından atfedilen temel toplumsal cinsiyet rolleri benimsemiş olup; ova, dağ ve eşik saha açısından öğrencilerin fikirleri arasında çok önemli farklılıklar bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to introduce the ideas of the rural youth at high school, about gender roles. The high school students? groups in the plains, mountains and threshold villages in the province of Adana have been included in the study.According to the results of the study, it was concluded that the families in the rural districts have more kids less means to provide a good education for their children. Women composed the majority of the illiterate members in the families. The most important reason why the siblings fail to continue with their education is economic deficiencies. The following conclusions have been reached: Male students are more active in out-of-house activities and female students are more often involved in indoor activities; among the spare time activities studying and reading are the foremost occupations; the types of books, news and magazines vary between the two groups. It was found that their hopes like ?being independent and self-confident? and ?being able to make their own decisions? in respect of which parents expect the most obedience, are quite low. Another conclusion was that the father model in the students? minds was unemotional; that the parents doesn?t have to give much importance to their physical appearance and that male students can do any social activity without the permission of parents, but female students have to take permission every time. It was also found that female students meet pressure in the matter of relationships with the opposite sex; the father is influential in the economic decisions and the mother is influential in social decisions; and that women are still at a disadvantage with respect to private and public spheres thought to appeal to both sexes. It was concluded hereby that in the rural high-school youth, working mothers cannot raise children better than those not working and the belief that young girls should work at positions more suitable for women. Another result was that most of the students adjusted already to the basic social sex roles imputed by the community to men and women; there were huge differences among the student opinions as regards the plains, mountains and the threshold region.