Green marketing strategy and consumer behaviour for electric vehicles in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde elektrikli araçlar için yeşil pazarlama stratejisi ve tüketici davranışı
  1. Tez No: 946895
  2. Yazar: YASEMİN EDESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BASKIN YENİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sürdürülebilirliğe ve karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik küresel eğilim, ulaşım sektöründeki en dikkat çekici yeniliklerden biri olan elektrikli araçları (EV'ler) teşvik etti. Ülkeler, Paris Anlaşması gibi uluslararası iklim anlaşmaları tarafından belirtilen girişimci amaçları yerine getirmek isterken, EV'ler içten yanmalı motorlu (ICE) araçların çevresel etkilerini ele almada hayati önem taşıyordu. EV'ler, artan iklim değişikliği sorunlarına gerçekçi bir çözüm sunuyor, gaz emisyonlarını azaltıyor ve enerji verimliliğini artırıyor ve fosil yakıtla çalışan araçlara daha sürdürülebilir bir alternatif sunuyor. Tüketici pazarlarındaki artan hakimiyetleri, sıfır emisyonlu ulaşıma doğru küresel değişimdeki temel işlevlerini vurguluyor. Bu tez, EV'lerin Türk otomobil pazarında karşılaştığı zorlukları inceliyor. Yeşil pazarlama stratejilerinin Türkiye'de EV'leri etkili bir şekilde benimseyip benimsemediğini araştırıyor. Bu çalışma, iki gelişmekte olan ülke olan Türkiye ve Portekiz arasında karşılaştırmalı bir vaka çalışması yapmak için En Benzer Sistem Tasarımı (MSSD) tekniğini kullanacaktır. Karşılaştırmalı bir vaka çalışması sonucunda, araştırma, diğer elektrikli araç satış rakamlarına yol açan farklı stratejilerini anlayarak ve yeşil pazarlama stratejilerinin gelişmekte olan ülkelerde etkili olup olmadığını anlayarak her iki ülkenin elektrikli araç pazarlama stratejilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu tez, fiyat duyarlılığının, altyapı kısıtlamalarının ve tüketici şüpheciliğinin olağanüstü engeller oluşturduğu gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye pazarını, diğer dikkat çekici Avrupa pazarlarıyla ve Türkiye'deki otomobil sektörünün baskın aktörleriyle yapılan seçkin röportajlarla karşılaştırarak anlamaya ve ortaya koymaya önem vermektedir. Derinlemesine karşılaştırmalı çalışma yapmanın yolunu açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The global trend toward sustainability and decreasing carbon emissions promoted electric vehicles (EVs) one of the most noteworthy innovations in the transportation sector. While countries desire to satisfy the enterprising purposes specified by international climate agreements, such as the Paris Agreement, EVs appeared vital in handling the environmental effects of internal combustion engine (ICE) cars. EVs deliver a realistic resolution to the growing climate change problems, diminishing gas emissions and improving energy efficiency, presenting a more sustainable alternative to fossil-fuel-powered cars. Their increasing dominance in consumer markets emphasises their essential function in the global shift toward zero-emission transportation. This dissertation examines the challenges EVs encounter in the Turkish automobile market. It investigates whether green marketing strategies effectively adopt EVs in Türkiye. This study will utilise the Most Similar System Design (MSSD) technique to make a comparative case study among two developing countries, Türkiye and Portugal. As a result of a comparative case study, the research aims to reveal both countries' electric vehicle marketing strategies by understanding their different strategies leading to other electric vehicle sales numbers and understanding whether green marketing strategies are effective in developing countries. Furthermore, this dissertation gives importance to understanding and revealing the Turkish market as a developing country where price sensitivity, infrastructure limitations, and consumer scepticism give extraordinary barriers by comparing with other remarkable European markets and elite interviews with predominant actors of the automobile sector in Türkiye. It paves the way for making comparative study in depth.