Patateste çıkış sonrası kullanılan metribuzin'in minimum dozlarının belirlenmesi
Determination of minimum doses of post-emergence metribuzin used to control weeds in potato fields
- Tez No: 244158
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, patateste yabancı ot mücadelesinde çıkış sonrası kullanılan Metribuzin'in, ilkbahar patates dikim alanlarında sorun olan horoz ibiği (Amaranthus retroflexus L.) ile sonbahar patates dikim alanlarında sorun olan yabani hardal (Sinapis arvensis L.)'ın mücadelesinde yeterli etki (% >90) sağlayan minimum dozları araştırılmıştır. Metribuzin'in minimum dozları yabancı otların 2-5 ve 6-9 gerçek yaprak dönemlerinde ayrı ayrı araştırılmıştır. Metribuzin'in üretici firma tarafından patateste çıkış sonrası yabancı ot mücadelesi için önerilen dozu 35-52.5 g e.m./da'dır.Kontrollü sera koşullarında, saksılarda yapılan araştırmalarda Metribuzin'in önerilen dozunun dışında, % 80, % 60, % 40 ve % 20 oranındaki dozları ile herbisitsiz kontrol uygulamaları yapılmıştır. Herbisit uygulamasını takip eden 1, 3, 5, 7, 14, 21 ve 28'inci günlerde bitki boyları, yaprak sayıları ve bitkide görülen herbisit simptomları kaydedilmiştir. Denemeler, herbisit uygulamasını takip eden 28'inci günde sonlandırılmış, bitkiler toprak yüzeyinden hasat edilerek yaş ve kuru ağırlıkları belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda elde edilen bitki kuru ağırlıkları kullanılarak doza-tepki eğrileri çizilmiş ve bu eğriler yardımı ile yabancı otların mücadelesinde % 90 (ED90) oranında başarı sağlayan herbisit dozları belirlenmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda, A. retroflexus'un 2-5 gerçek yaprak dönemindeki mücadelesinde 24.1 g e.m./da, 6-9 gerçek yaprak döneminde ise 29.3 g e.m./da Metribuzin'in % 90 kontrol sağlayacağı belirlenmiştir. Diğer yabancı ot türü S. arvensis'de ise, 2-5 gerçek yaprak döneminde 18.4 g e.m./da, 6-9 gerçek yaprak döneminde ise 25.6 g e.m./da Metribuzin'in % 90 oranında kontrol sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the minimum doses of post-emergence metribuzin giving satisfactory control efficacy (>90%) on Amaranthus retroflexus L. and Sinapis arvensis L., the two troublesome weeds of spring and autumn potato fields, respectively. Minimum doses of metribuzin was tested at 2-5- and 6-9-true leaf stages. The recommended dose of metribuzin was labelled as 35-52.5 g a.i./da by the producer company.Experiments were conducted in plastic pots kept in controlled greenhouses. 100, 80, 60, 40 and 20 % of the registered dose of metribuzin were applied and some were left untreated for control. Plants length, number of leaves and herbicide symptoms were measured at 1st, 3rd, 5th, 7th, 14th, 21st and 28th days. At the 28th day plants were cut at soil surface and fresh and dry weights were determined. Dry weight data of the experiments were subjected to nonlinear regression analyses and the effective doses of metribuzin causing 90% reduction in dry weight (ED90) were estimated from the dose-response curve.Results indicated that 24.1 g a.i./da metribuzin gives 90% reduction in the dry weight of A. retroflexus when applied at 2-5-true leaf stage, and to get same reduction at the 6-9-true leaf stage 29.3 g a.i./da metribuzin is required. When the problem weed is changed to S. arvensis, 18.4 g a.i./da and 25.6 g a.i./da metribuzin is needed to get 90% control at 2-5- and 6-9-true leaf stages, respectively.