Buğday genotiplerinin tahıl kist nematodu Heterodera filipjevi (Madzhidov) Stelter populasyonlarına karşı dayanıklılıklarının araştırılması
Resistance of Heterodera filipjevi (Madzhidov) Stelter populations against wheat genotypes
  1. Tez No: 244157
  2. Yazar: MÜMİNE ÖZARSLANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HALİL ELEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada ayrıca, CIMMYT-Meksika tarafından hexaploid ekmeklik buğday çeşitlerinde bulunan ve Tahıl kist nematodlarına karşı dayanıklılığı sağlayan Cre 1 ve Cre 5 genlerinin aktarıldığı tetraploid makarnalık buğday çeşitlerinde H. filipjevi Yozgat ve H. filipjevi Haymana populasyonunun gelişme durumu incelenmiş, her iki populasyonun dayanıklı gen taşıyan makarnalık buğday hatlarına karşı reaksiyonlarının birbirlerinden farklı oldukları saptanmıştır. Bu sonuçlar ışığında H. filipjevi Yozgat populasyonunun literatürde bu türün bilinen patotiplerinden ve H. filipjevi Haymana populasyonundan ayrı bir patotip olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Two known resistance genes for CCN (Cre1 and Cre5) were transferred from hexaploid bread wheat to tetraploid Durum wheat in CIMMYT Mexico to establish if their resistance would be effective in the tetraploid background. These lines were screened against both H. filipjevi Yozgat and Haymana populations. Results indicated there was no relationship to the resistance whether the gene was present or not (by marker confirmed studies in CIMMYT Mexico). Furthermore, as with the international pathotype differential, the reaction of Yozgat and Haymana isolates with these lines was often different. The results of these two experiments suggest that H. filipjevi has different pathotypes in Turkey which requires further confirmation.