DEFPOS kullanılarak atmosferik hidrojen alfa ışınımının incelenmesi
Investigations of geocoronal hydrogen alpha emission with DEFPOS
  1. Tez No: 244160
  2. Yazar: NADİRE BAHALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MUSTAFA KANDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya atmosferinden ve galaksimizin yıldızlararası ortamından gelen hidrojenin Balmer alfa (H?: 6563 Å) çizigisini ölçmek için DEFPOS (Dual Etalon Fabry-Perot Optical Spetrometer-Çift Etalonlu Fabry-Perot Optik Tayfölçeri) adı verilen 7.5 cm çaplı çift etalon bir Fabry-Perot tayfölçeri geliştirildi ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ne (TUG: Antalya /Bakırlıtepe) yerleştirildi. 2002-2004 tarihleri arasında başucu doğrultusunda 4.76 derecelik görüş açısı 1200s poz sürelerinde toplam 448 H alfa verisi alındı. Bu çalışmada, güneşin depressiyon açısına (SDA) ve gölgeleme yüksekliğine (SDWH) bağlı olarak değişen atmosferik Balmer alfa şiddetinin belirlemek için alınan tüm veriler analiz edildi ve daha sonra bu verilerden galaktik H alfa ışınımların etkileri çıkartıldı. Gecelik ölçülen ortalama atmosferik Balmer alfa şiddeti için H alfa şiddetinin genel olarak 1R ile 12 R arasında olduğu bulunmuştur. Bu ilk sonuçlar, atmosferik Balmer ? ışınımı için yapılan önceki çalışmalar ile uyumlu olduğu görülmüştür.Başucu doğrultusunda yapılan test çalışmalarının tamamlanmasından sonra, yaklaşık 4 açı dakikasına sahip HII bölgelerinden ve bazı gezegenimsi bölgelerden gelen zayıf optik yayınım çizgilerini ölçmek amacıyla, tayfölçerin optik dizaynı yeniden yapılmış ve 2007 tarihinde teleskopun coude çıkışına yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A 7.5 cm dual etalon Fabry-Perot spectrometer called DEFPOS (Dual Etalon Fabry-Perot Optical Spectrometer) has been developed and located at TUBITAK National Observatory (TUG: Antalya/Bakırlıtepe) to observe faint optical emission lines from the earth?s upper atmosphere and from interstellar medium in our Galaxy. Total 448 H alpha data were taken on 21 nights with 4.76 field of view in zenith direction at 1200 s exposure times between 2002-2004. In this study, to determine geocoronal Balmer alpha intensity depending on solar depression angle (SDA) and shadow height (SDWH) , all data were analyzed and then galactic H alpha lines were removed from each individual data. For the averaged geocoronal Balmer ? intensities measured in nighttime, we found that the intensity was generally greater than 1 R and less than 12R. These first results show that there is agreement with the theory and measurements made by other groups regarding the geocoronal Balmer alpha.After completed test observations through the zenith direction the spectrometer has been newly redesigned for coude observations in 2007 and then set up at the coude exit of the telescope to detect and study the faint optical emission lines from selected HII regions and planetary nebulae with small angular size near 4 arcmin FOV.