Elektrokimyasal olarak oluşturulacak polipirol(PPy), poli n-metil pirol(PmPy) ve PPy/PmPy filmlerinin demirli malzemelerin korozyon davranışları üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of electrochemically synthesized poly pyrrole (PPy), poly n-metil pyrrole (PmPy) and PPy/PmPy on corrosion behaviours of iron based materials
  1. Tez No: 244167
  2. Yazar: GÖZDE TANSUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
İletken polimerlerin korozyona karşı koruyucu kaplama malzemesi olarak kullanılmalarında temel sorun, gözenekli yapıda su tutulmasına bağlı olarak dayanıklılığın azalmasıdır. Çelik üzerinde dayanıklı bir iletken polimer filmi hazırlamak için, pirol ve N-metil pirolün kopolimerizasyonu ile geçirgenliği daha düşük bir kaplama hedeflenmiştir. PPy, PmPy ve kopolimer filmleri, sulu okzalik asit çözeltisinden elektrokimyasal olarak yumuşak çelik (MS) ve paslanmaz çelik (SS) üzerine sentezlenmiştir. Kaplamaların %3,5 NaCl ve 0,1 M HCl çözeltilerindeki korozyon davranışları akım potansiyel eğrileri, lineer polarizasyon direnci ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ile incelenmiştir. Sentez sırasında sıcaklığın etkisi incelenerek aktifleşme enerjileri, Gibbs serbest enerjisi ve entropi değişimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Korozyon dayanımı bakımından en iyi sonuç kopolimer[1:3] kaplamadadır. Bu sonuç kuantumsal hesaplarla da desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The essential drawback for the use of conducting polymers for anticorrosive purposes is water up taking through the porous structure and resulting low durability in corrosive environment. In this study, it was aimed to prepare less permeable, highly stable polymer films with copolymerization of pyrrole and N-methyl pyrrole from aqueous oxalic acid solution. Mild and stainless steel substrates were coated with PPy, PmPy and copolymer films. Then the samples were examined in 3,5% NaCl and 0,1 M HCl solutions by means of potentiodynamic measurements, linear polarization resistance and electrochemical impedance spectroscopy. The activation energy, Gibbs free energy changes and entropy changes were determined with interpretation of the effect of temperature. The copolymer[1:3] film showed the best result which was also supported with theoretical calculation for corrosion resistance.