Orta Toroslar Artanada antik kenti ve çevresi arazi kullanımı
Land use at the Artanada ancient city (Central Taurus) and it?s environs
  1. Tez No: 244181
  2. Yazar: FATMA SELCEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Orta Toroslar'da Artanada antik kenti ve çevresinde geçmiş dönemlerden günümüze değin, olası arazilerin kullanımı ile bölgedeki tarımsal üretimin arazi kullanımına yönelik sınıflandırılması amaçlanmıştır.Çalışmada, konu ile ilgili bir Coğrafi Bilgi Sistemleri veri tabanı oluşturulmuştur. Bu amaçla, güncel uydu verileri, toprak haritaları ve tapu kayıtları kullanılmıştır.Oluşturulan veri tabanıyla tarihsel ve güncel olarak kullanılan arazilerin. kültürel doku ve doğal zenginliklerinin korunması ve sürdürülebilir kullanımları amacına yönelik öneriler gündeme getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to study the present land use and related agricultural production of the ancient lands of the Artanada city and its environs.Thus, a Geographical Information System data base is being developed by the use of satellite images, soil maps and cadastral informationThe study attempts to put forward recommendations regarding the conservation of the historical and sustainable use of the historical land.