Turunçgillerde genetik çeşitliliğin SRAP markırları ile karakterizasyonu
Characterization of genetic diversity of citrus by SRAP markers
  1. Tez No: 244189
  2. Yazar: AYDIN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKA KAÇAR, PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu çalışmada, ülkemiz turunçgil koleksiyonlarında bulunan turunçgil türleri ve bunların akraba gruplarına ait 825 adet genotipte SRAP markırları ile genetik çeşitlilik ortaya konulmuştur. Çalışmada 21 adet primer kombinasyonu kullanılmış ve materyaller tür gruplarına göre sekiz ayrı gruba ayrılarak çalışılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde her grup ayrı olarak değerlendirilmiş ve daha sonra gruplar kombine edilerek toplam on ayrı değerlendirme yapılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre, portakal, limon, altıntop ve turunç türleri içerisinde düşük düzeyde varyasyon olduğu saptanmıştır. Mandarin, şadok ve ağaç kavununun turunçgiller içerisindeki üç temel tür olduğu görüşü bu çalışmada da desteklenmiştir. Dendrogramda, bütün genotiplerin benzerlik düzeyleri 0.21 ile 1.00 arasında değişmiştir. Citrus cinsi içerisinde, limon-ağaç kavunu, şadok-altıntop, mandarin- portakal grupları olmak üzere üç ana grup oluşmuş ve diğer Citrus türleri de bunlar arasına dağılmıştır. Gerçek turunçgiller içerisinde Citrus cinsine yakınlık olarak diğer cinslerin sıralanması, Fortunella, Eremocitrus, Poncirus ve Microcitrus şeklinde olmuştur. `Yakın' ve `İlkel' turunçgiller `Gerçek' turunçgillerden daha uzakta yer almışlardır. Genel olarak turunçgil sınıflamasında Citrinae altsoyu dışında bulunan materyaller bu alt soydan ayrı ve uzakta yerleşmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic diversity of 825 genotypes in Citrus and related genera in Turkey was determined by SRAP markers. Totaly 21 primer combinations were used and accessions divided 8 groups. Firstly each groups were analysed separately then groups were combined and analysed again.According to results, low level of variation was determined in orange, lemon, grapefruit and sour orange. Our results was consistent with the idea of three true species of mandarin, pummelo and citron. In dendrogram, similarity level of all genotypes varied between 0.21 and 1.00. In Citrus three main groups were designated as lemon-citron, pummelo-grapefruit, mandarin-orange and the others settled in this species. In `true Citrus fruit? closeness order of genus to Citrus was Fortunella, Eremocitrus, Poncirus and Microcitrus respectively. The species of `near Citrus fruit? and `primitive Citrus fruit? were distant from Citrus. Accessions of outside of Citrinae in Citrus taxonomy were distant from this subtribe in our study.