Kurtyuvası (Oltu-Erzurum) bakır-altın cevherleşemesinin jeokimyasal incelenmesi
Geochemical investigation of Kurtyuvasi (Oltu - Erzurum) copper-gold mineralization
  1. Tez No: 244194
  2. Yazar: SERKAN ÖZKÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma; Oltu-Narman-Tortum (Erzurum) cıvarında MTA tarafından 2004 yılında ?Doğu Anadolu Polimetal Aramaları Projesi? kapsamında etütlerine başlanan Erzurum-Oltu-İnanmışköyü Cu sahasının jeolojik ve jeokimyasal çalışmalarını kapsamaktadır. Çalışma bölgesi, Doğu Pontitlerin güney kenarında Tortum-H 47a2 paftasında yer almaktadır. Çalışma alanında yaşlıdan gence doğru, Kratese öncesi ve Kratese yaşlı bazik bileşimli volkanitler, Alt Kratese ve Üst Kratese yaşlı kireçtaşları, Eosen yaşlı kırıntılı kayaçlar ve bazik bileşimli kayaçları kesen asidik ve bazik kayaçlar gözlenir. Sahadaki en genç birimler ise Kuvaterner yaşlı alüvyonlardır. Sahada gözlenen magmatik kayaçlar alterasyon ve cevherleşmeden etkilenmişlerdir. Toprakta ve kayaçlarda saptanan yüksek Cu ile anomali düzeyindeki altın değerleri, çok yoğun olarak gözlenen hidrotermal alterasyon, porfirik dokulu asidik ve ortaç bileşimli dayklar, yer yer ağsal olarak gözlenen kuvars kalsit damar/damarcıkları, breşik yapılar ile kalkopirit ve bornit gibi cevher minerallerinin varlığı, İnanmış sahanın porfiri tip Cu-Au cevherleşmelerine benzerlik gösterdiğinin önemli göstergeleridir.
Özet (Çeviri)
This master?s degree thesis which is being comprises some geological and geochemical researches of Inanmış (Oltu-Erzurum) Cu field. MTA has been proceeding geological research around Oltu-Narman-Tortum (Erzurum) district which host the study area, since 2004, in the context of ?Eastern Anatolian Polymetal Exploration Project?. The study area, located on the southern magrin of the Eastern Pontides, is within the topographic map sheet on the H47 a2. In the study area, from oldest to youngest, pre-Cretaceous and Cretaceous aged basic volcanics, lower and upper Cretaceous aged limestones, Eocene aged clastic rocks, and acid-basic rocks intruding basic volcanics are observed. The youngest unit in the field is Quaternary aged alluvium. Igneous rocks observed in the field have undergone intense alteration and mineralization. High Cu content and small amount of Au values detected from soul and rock samples, pervasive hydrothermal alteration, porphyry-textured acid and intermediate dykes, network of quartz ? of calcite vein-veinlets, brecciated structur and the presence of chalcopyrite and bornite ore minerals indicate that Inanmıs mineralization show many similarities to porphyry type Cu-Au mineralization.