Dynamic analysis of non-planar coupled shear walls
Düzlemsel olmayan boşluklu deprem perdelerinin dinamik analizi
  1. Tez No: 244207
  2. Yazar: CEVHER DEHA TÜRKÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu tezde, rijit temeller üzerine oturan, bağlantı kirişi-duvar birleşim noktalarında esneklik olan ve istenen sayıda güçlendirici kirişe sahip düzlemsel olmayan boşluklu deprem perdelerinin dinamik analizi yapılmıştır. Perde kesiti ile kat ve bağlantı kirişi yüksekliklerinin perde yüksekliği boyunca bölgeden bölgeye değişimleri de dikkate alınmıştır. Analizde, sistem rijitlik matrisini bulmak için Vlasov'un ince cidarlı kiriş teorisi ve sürekli bağlantı yöntemi (SBY) kullanılmıştır. Bu amaçla bağlantı kirişleri sürekli bir ortama dönüştürülmüş ve serbestlik dereceleri doğrultusunda birim yükler uygulanarak her birim yük için bina boyunca yerdeğiştirmeler hesaplanmıştır. Yerdeğiştirme ifadeleri elde edilirken duvarların eğilmelerine ek olarak burulmadan dolayı kesitlerin çarpılması da göz önüne alınmıştır. Sistem kütle matrisi toplanmış kütle kabulüne göre yükseklik boyunca istenilen sayıda kütle alınarak elde edilmiştir. Serbest titreşim analizinden sonra mod-süperpozisyon yöntemi ile girişimsiz rijitlik, sönüm ve kütle matrisleri oluşturulmuştur. Zaman tanım alanında (Time-history) analiz, Newmark sayısal integrasyon yöntemi kullanılarak her zaman değerine karşı gelen sistem yerdeğiştirme değerleri hesaplanarak yapılmıştır. Son olarak, yapılan analize göre Fortran dilinde genel amaçlı bir bilgisayar programı hazırlanıp çeşitli örnekler çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar SAP2000 yapı analizi programı kullanılarak bulunan sonuçlarla karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamic analysis of non-planar coupled shear walls with any number of stiffening beams, having flexible beam-wall connections and resting on rigid foundations has been carried out. The change of wall cross-section and the heights of the stories and connecting beams from region to region along the height are taken into consideration as well. In the analysis, Vlasov?s theory of thin-walled beams and Continuous Connection Method (CCM) have been employed to find the stiffness matrix of the system. For this purpose, the connecting beams have been replaced by an equivalent layered medium and unit forces have been applied in the directions of the degrees of freedom to find the displacements of the system corresponding to each of them. The warping of the cross-sections of the piers due to their twist, as well as their bending, has been considered in obtaining the displacements. The system mass matrix has been found in the form of lumped masses at the heights where the unit forces have been applied. Following the free vibration analysis, uncoupled stiffness, damping and mass matrices have been found employing the mode superposition method. A time-history analysis has been carried out using Newmark numerical integration method to find the system displacement vector for every time step. Finally, a computer program has been prepared in Fortran language and various examples have been solved. The results have been verified via comparisons with those of the SAP2000 structural analysis program.