Nar (Punica granatum)'da farklı büyüme düzenleyicilerinin ve farklı eksplant kaynaklarının somatik embriyogenesis üzerine etkileri
Effects on somatic embryogenesis of different growth regulators and different explant resources in pomegranate (Punica granatum)
- Tez No: 244221
- Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN IŞIK ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez kapsamında nar (Punica granatum)'da çeşit faktörünün (Hicaz ve Silifke Aşısı), değişik eksplantların (yaprak, hipokotil, kotiledon ve kök eksplantları) ve farklı büyümeyi düzenleyici 2,4-dikloro fenoksi asetik asit (2,4-D), benzil adenin (BA,) kombinasyonlarının somatik embriyogenesis üzerine etkileri ile büyüme düzenleyicilerine ek olarak poliamin türevi olan Spermin konsantrasyonlarının, eksplantların rejenerasyonu üzerine etkileri araştırılmıştır.Araştırma bulgularına göre çalışmada kullanılan nar çeşitlerinden Silifke Aşısının beyaz kallus oluşumuna etkisi (% 36,60), Hicaz çeşidine (% 32,58) göre daha iyi sonuç vermiştir. Nar çeşitlerinin kahverengi-siyah kallus ve embriyogenik kallus oluşumu üzerine istatistiki olarak etkili olmadığı bulunmuştur. Çalışmada yer alan eksplant tiplerinin embriyogenik ihtimalli kallus oluşumu üzerine etkili olanlar sırayla kotiledon (% 10,01), hipokotil (% 9,78), kök (% 8,53) ve yaprak (% 7,53) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of pomegranate varieties (Hicaz and Silifke Aşısı), different explant types (leave, hypocotyl, cotyledon, root explant) and different growth regulator combinations 2,4-dichloro phenoxy acetic acid (2,4-D) and benzyl adenine (BA) on somatic embryogenesis were investigated. In addition to plant growth regulators, the effect of poliamine derivative, spermine on explant regeneration were determined. The results have indicated that white callus formation in Silifke Aşısı (36.60 %) gave beter results than that of Hicaz variety (32.58 %). No statistical differences were obtained between two varieties on brown-black callus and embryogenic callus formation.Putative embryogenic calluses were obtained from the explants; cotyledone (10.1 %), hypocotyl (9.78 %), root (8.53 %) and leave (7.53 %) respectively.