Akçakent floritlerinin termolüminesans (TL) karakteristiği üzerine tavlamanın etkisi
The effect of annealing on the thermoluminescence characteristics of Akçakent fluorites
  1. Tez No: 244220
  2. Yazar: HALİME TUGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin Çiçekdağı Masifi, Kırşehir ilinin Akçakent ilçesinden alınan doğal florit ( ), ısısal muamele işlemleri için 350°C'den 700°C'ye kadar 50°C'lik artışlarla 0.5 ve 1 saat, daha sonra 500°C ve 550°C'de 6, 12 ve 24 saat tavlandı. Başlangıç ısısal muamele rejiminde 24 saat 550°C'de tavlanan örneğin bütün doğal dozu sildiği belirlendi. En uygun tavlama sıcaklığını elde etmek için yapılan deneylerde 40°C'den 100°C'ye kadar sıcaklık 10°C arttırılarak 24'er saat tavlanan, her tavlama sonrası 1 Gy doz verilerek elde edilen termolüminesans tepelerinin 40°C'de en yüksek doz tepkisini verdiği belirlendi. Ayrıca 40°C'de 24 saatlik tavlama işleminden sonra farklı ısıtma oranlarının ve 0.5 Gy ile 50 Gy arasındaki değişik doz değerlerinin TL ışıma tepelerine etkisi araştırıldı. Çalışılan örneğin tepe şiddetlerinin artan doz oranı ile doğrusal olarak arttığı, diğer taraftan tüm ışıma tepesi şiddetlerinin artan ısıtma oranı ile azaldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, natural fluorit ( ) material obtained from Kırşehir province of Akçakent region in Çiçekdağı Massif, is annealed from 350°C to 700°C by increasing the temperature with steps of 50°C for 0.5 and 1 hours, A respectively ferwards they were annealed for 6, 12, and 24 hours at 500°C and 550°C for the initial thermal treatment regime. In the initial rise thermal treatment regime, it was deduced that annealing at 550°C for 24 hour erased all the natural dose. In experiments to obtainin optimum annealing temperature, cyristal is annealed from 40°C to 100°C with en inceaments of 10°C for 24 hour. After each annealing TL intensities were recorded by giving 1 Gy dose. From the measurements it was observed that dose responses of TL glow-peaks have the highest points at 40°C. Furthermore the effect of various dose values between 0.5 Gy and 50 Gy and the effects of different heating rates on the TL glow peaks after 24 hours annealing were investigated. It was detected that peak intensities of all glow peaks increase linearly with increasing dose response; on the other hand, all glow peak intensities decrease with increasing heating rate.