Polietilen terefitalat'ın hidrolize dayanımının arttırılması
Enhancing hydrolitic stability of poly(ethylene terephthalate)
- Tez No: 244236
- Danışmanlar: PROF. DR. HUNAY EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Polietilen tereftalatın farklı sıcaklıklarda su ile degradasyona maruz bırakılarak fiziksel ve kimyasal değişimleri incelendi. Polietilen tereftalat polimeri oluşum reaksiyonunun ve degradasyonun yan reaksiyonları sonucu oluşan karboksilik asit uç grupları bir alkali metal iyodür ve bakır tuzu eklenmesi ile dekarboksile edilmiş ve düşük karboksil uç grupları miktarı içeren polyesterler elde edilmiştir. Bu araştırma, fiyat avantajı çok yüksek basit eklentiler ile karboksil uç grupları miktarlarının düşürülerek hidrolize dayanımı arttırılmış Polietilen terefitalat elde edilebildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, physical and chemical structure of Pol(ehtylene terephthalate) has been reviewed by exposing to hydrolitic degradation at different temperatures. Carboxyl end groups which have been occured by side reactions of formation and degradation of Poly(ethylene terephthalate) polymer decarboxylated and hence low carboxyl end groups containing polyesters have been obtained by adding an alkaline metal iodide and a copper salt. This research work clearly revealed that lowering carboxyl end groups by the help of simple and cost effective additives gave yield to decarboxylated Poly(ethylene terephthalate) with enhaced hydrolytic stability.