Chlorella'da (Chlorophyceae) yağ miktarını arttırma olanaklarının araştırılması
The investigations on the possibility of increase lipid content of Chlorella (Chlorophyceae)
- Tez No: 244237
- Danışmanlar: PROF. OYA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Besin eksikliği ve farklı azot kaynağı faktörlerinin Chlorella vulgaris (Chlorophyceae) türünde yağ içeriği ve protein miktarına olan etkilerini belirlemek amacıyla laboratuar koşullarında yürütülen çalışmada, % 50 N, % 100 N, % 50 P + % 50 N , % 50 P eksikliği ve Nitrit eklemesi muameleleri uygulanmıştır. Son güne ait protein ve yağ değerleri sırası ile kontrol grubunda % 50.794, % 13.287, % 50 N eksikliğinde % 20.339, % 17.497 , % 100 N eksikliğinde % 13.013, % 35.599 , % 50 P + % 50 N eksikliğinde % 21.373, % 20.518, % 50 P eksikliğinde % 38.158, % 16.727 ve Nitrit eklemesinde % 41.025, % 13.041 olarak bulunmuştur. En yüksek yağ içeriği % 100 N eksikliği uygulanan grupta saptanmış olup bu gruba ait kuru madde ve klorofil-a değerleri sırası ile 0,18 g L-1 ve 9,252 mg L-1 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study at which the factors of , % 50 N, % 100 N, % 50 P + % 50 N , % 50 P deficiencies and nitrit addition were treated to Chlorella vulgaris (Chlorophyceae) with the aim of to determine the effects of the defficient nutrient and different nitrogen source on lipid content and protein was carried out in laboratory conditions. Protein and lipid values of the last day were found as % 50.794 , % 13.287 for control group, % 20.339, % 17.497 for % 50 N(-),% 13.013, % 35.599 % 100 N(-),% 21.373, % 20.518 for % 50 P(-) + % 50 N(-),% 21.373, % 20.518 for % 50 P(-) and % 38.158, % 16.727 for the group nitrit added. The highest lipid content was recorded with the culture to which treated % 100 N(-) with 0,18 g L-1 dry-weight and 9,252 mg L-1 chlorophyll a content.