A Structured systems analysis application at Arçelik-Çayırova
  1. Tez No: 24424
  2. Yazar: LEYLA BETTİNA SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışmada Arçelik-Çayırova fabrikası için bir imalat sahası veri toplama sistemi yapısal sistem analizi yaklaşımı kullanılarak önerilmektedir. Üretim sistemi dört alt sisteme ayrılmış ve bu sistemlerin herbiri ayrı olarak analiz edilmiştir. Fakat bir sonraki adımı oluşturan, altsistemleri içine alan bilgisayar ağının üst seviyedeki integrasyonu bu çalışmaya dahil edilmemiştir. Veri oluşum noktaları ve bu noktaların sistemin kalanı ile olan ilişkileri belirlenerek, yapısal sistem analizinin kullandığı modelleme araçları ile ifade edilmiş ve bu işlemler sırasında bilgisayar destekli yazılım mühendisliği araçlarından olan Exelerator/RTS (Release 1.9) kullanılmıştır. Geliştirilmiş olan veri toplama sisteminin otomasyon dahilinde kalan kısımları için bir bilgisayar donanımı önerisi verilmiş ve karar destek modülleri eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study proposes a shop floor data collection system for Arçelik-Çayırova plant using a structured systems analysis approach. The production process is considered as the combination of four subsystems each of which is analyzed separately. However, a higher level integration of the computer systems and network covering these subsystems which constitutes the following step is not included in this study. Data generation points and their interfaces between the rest of the system are defined and demonstrated using structured systems analysis modeling tools, whereby support is given by the CASE tool Excelerator/RTS (Release 1.9). A hardware proposal is given for the automated portion of the developed data collection system and also some decision support modules are added.