An Application of replacement cost accounting in a construction firm
- Tez No: 24423
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ UMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İV ÖZET Birçok ülke zaman zaman az veya yüksek oranlı enflasyon ortamında yaşamıştır. Türkiye de uzun yıllardır yüksek oranlı enflasyonu yaşamak tadır. Her ne kadar enflasyonu bir ekonomik gelişme aracı olarak düşü nenler varsa da bütün bu ülkelerde ve Türkiye'de enflasyon oranının düşürülmesi genellikle arzu edilmiştir. Fakat görünürde hemen alınabi lecek tedbirlerin herbiri belirli sosyal kesimlere zarar vermektedir. Ayrıca, sosyal kesimler ülke gelirlerinden aldıkları payı birbirlerine nazaran attırmak için başlamış ve durdurulamayan bir mücadele içinde dirler. Bu gibi temel sebeplerle enflasyonla mücadele son derece ZDr ve karmaşıktır. öte yandan enflasyonun işletmelere olan etkisi de açıktır. Ayrı ca, farklı dönemlerde paranın satınalma gücü farklı olduğundan finansal tabloların verdiği bilgiler anlamını kaybetmektedir. Bu sebeplerle dev let yetkilileri, işletme yöneticileri, hisse senedi sahip, alıcı ve satıcıları, vergi kurumları gibi çok çeşitli kişi ve kurumlar yanılabi lirler, yanlış^ karar alıp uygulamalarda bulunabilirler. Bu hal firmala rın işletme sermayelerinin giderek azalmasına, finansal güçlüklere düş melerine, haksız olarak vergilendirilmelerine, ve giderek cılızlaçan bünyeleri ile yeni teknolojik yatırımlara v.ş. girişememelerine sebep olabilir. Bunlarda firma ve genel ekonomi düzeylerinde çöküntülere neden olabilir. Enflasyonun bir ekonomik gerçek olarak süregeldiği hallerde enf lasyon muhasebesi yöntemleri yukarıdaki ve diğer sakıncaları gidermekte araç olabilir. Bu çalışmada, bir enflasyon muhasebesi yöntemi olan ikamemaliyeti muhasebesi incelenmiş ve bu yöntem bir inşaat firmasınca uygu lanarak enflasyonun işletme üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Bu çalışma üç ana bölüm ve sonuçlar olmak üzere dört bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde enflasyon muhasebesinin içeriği ve yöntemleri belirtilmiştir. Ayrıca, ikame maliyeti muhasebesi üzerinde durulmuş ve bu muhasebe tekniğinin geleneksel muhasebe yöntemleri ile hazırlanmış mali tablolara uygulanışı incelenmiştir. İkinci bölümde, ikame maliyeti muhasebesi için gerekli olan indeks sistemleri incelenmek! edir. Bu amaçla, inşaat girdi fiyat ve maliyet lerindeki deyiyi inler i ölçmekte bir gösterge olarak kullanılan indeks lerin tanımı, indeks met odları, indeks özellikleri ve bir indeks siste mini geliştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar. ele alınmıştır. Ayrıca, inşaat girdi fiyatları ile ürün maliyetleri arasındaki ilişki leri verecek metodlar ortaya konulmuştur. Vine bu bölümde, ele alınan firma için inşaat malzeme, işçilik, makine ve maliyet özel indeksleri l eski] erilimi şiir. İkame maliyeti muhasebesi yöntemi, üçüncü bölümde seçilmiş inşaat işletmesine uygulanmıştır. Dördüncü bölümde varılan sonuçların ve yorumların özetlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
2 J ABSTRACT Many countries have lived high or low rate inflationary environment from time to time. Turkey has been living in high rate inflation for many years. Although there are people who think that inflation is a tool for development, it is hard to stop inflation or have a diminished rate of inflation. However, every precaution which can be taken against inflation causes some social classes to lose. Additionally, social classes have started an unstopable struggle against each others for a greater share of the nation's revenues. Due to some basic difficulties like these, fighting inflation is very difficult and complex. It is certain that the inflation effects companies. Additional ly, beacause of purchasing power of money is different, financial statements become meaningless. Due to the above situation, key players in the economy, such as goverments, managers, shareholders, people who want to buy or sell shares tax administrations may make wrong decisions. This situation. causes companies to lose their production capital in a period and get into financial di fficulties. taxation becomes unjustice, and the financially weaker companies lose their ability to invest in new technology. All these cause economic and social di fficult iesat every level. In situations in which inflation goes on as an economic and social reality, inflation accounting methods can be a remedy for these difficulties. In this study, replacement cost accounting which is one of the inflation accounting methods is examined and is applied to a construction company. Effects of inflation on a company are explained.11J This study consists of three main chapters and conclusions. In the first chapter of this study, the nature and methods of inflation accounting are introduced. Replacement cost accounting and its application to the historical financial statements are also explained in detail in the chapter. In the second chapter, specific price indexes which are necessary for application of the replacement cost accounting are studied. The definition of indexes that are used as the indicators to measure price changing elements of construction inputs and outputs, methods of indexes properties of indexes and some important points that must be given attention when developing an index system are described. Approach methods for construction cost input prices and output cost relationships are established. In the study, four specific construction price indexes are developed: Specific construction material prices index specific construction labor wages index, specific construction machinery rent rates index and total construction cost index. In the third chapter, the technique of the replacement ı-uwî accounting are applied to a company which is operating in the construction / sector. The guidelines of the application are given in Chapter 1 and Chapter 2. The conclusions are the last chapter of this study.