Yerli sığır ırklarında myostatin gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of myostatin gene polymorphism in native cattle breeds
  1. Tez No: 244243
  2. Yazar: ATİLLA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Belçika Mavisi ve Piedmontese gibi ırklarında bulunduğu bazı etçi sığır ırklarında, II. kromozomda yer alan myostatin geninin III. ekzon (kodlama yapan) bölgesindeki 821. nükleotidden itibaren oluşan 11 bazlık delesyon (del11 mutasyonu) (Belçika Mavisi'nde) ve ve yine III.ekzon bölgesinde bulunan 938. nükleotidindeki G>A transversiyon nokta mutasyonu (Piedmontese'de), bu gende mh ? dominant allelinin oluşmasına ve çift kaslılık denilen %20 et artışı ile yağlanmada %50 azalmalara neden olmaktadır.Bu çalışmada Türkiye'deki bütün yerli ırklara ait myostatin geninin ekzon III bölgesi nt821del11 ve G>A transversiyon mutasyonu bakımından karakterize edilmiştir. Bulgularda myostatin genine ait ekzon III bölgesinde herhangi bir nt821del11 ve G>A mutasyonuna rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In some beef cattle breeds such as Belgium Blue and Piedmontese, exon III region of myostatin gene of chromosome II is mutated (del11 mutation at 821 nucleotid position for Belgium Blue, G>A transversion at 938 nucleotid position for Piedmontese) to produce mh? dominant allel there by increasing meat yield up to 20% and reducing carcass fat amount up to 50%.Turkish native cattle breeds DNA samples obtained from peripheral bloods were screened for exon III of myostatin gene for nt821(del11) frame shift mutation and nt938(G>A) transversion mutation. The results revealed the non-existance of such mutations in Turkish native cattle breeds.