Turunçgil ağaçlarında ur oluşumlarının turunçgil viroidleri açısından incelenmesi
Examining tumor formations of citrus trees in relation to citrus viroids
  1. Tez No: 244244
  2. Yazar: YÜŞRA EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖNELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Adana ilinde gövdelerinde ur benzeri yapıya sahip turunçgil ağaçlarında turunçgil viroidleri yönünden bulaşıklık olup olmadığını, bulaşıklık var ise bu ağaçların nasıl bir viroid profiline sahip olduklarını belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Biyolojik indeksleme çalışmasında genel viroid simptomları olan yaprak epinastisi, damar nekrozları, bodurluk, yaprak ucu nekrozu ve düşük yapraklılık simptomları gözlenmiştir. Biyolojik indeksleme sonuçları ile sPAGE sonuçları benzerlik göstermiştir. Yapılan sPAGE analizleri sonucu seçilen beş portakal ağacının biri hariç hepsinde bir veya birden fazla viroid bandı belirlenmiştir. Bir ağaç temiz olup hiçbir viroid bandına rastlanmamıştır. CEVd dört ağaçta ortak viroid olarak belirlenmiştir. Adana(2) ve Adana (5) portakal ağaçlarında yalnızca CEVd saptanmıştır. Kozan (3) Valensiya ağacında CEVd'e ek olarak CVd-IIa ve CVd-IV, Kozan (4) Valensiya ağacında ise CEVd'e ek olarak CVd-Ia, CVd-Ib, CVd-IIa,CVd-IIb, CVd-IIIb ve CVd-IV belirlenmiştir. Çalışma sonucunda gövdelerinde ur benzeri yapılar taşıyan portakal ağaçlarının ortak bir viroid profili içermediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to find out if tumor-carrying trees were infected by viroids; if so, determining what kind of viroid profile these trees have. During biological indexing method, common viroid symptoms were noticed such as leaf curling, leaf necrosis, dwarfing, petiole necrosis, leaf tip browning and dropping leaf. Results of biological indexing method were consistent with sPAGE results. Five orange trees were chosen as a result of sPAGE analysis. There were at least one or more viroid bands seen in four of these five trees. Only one tree was clean and no viroid band was seen. CEVd was common viroid in all four of them. Adana (2) and Adana (5) orange trees were infected with only CEVd viroid. Kozan (3) Valencia tree was carrying CVd-IIa and CVd-IV in addition to CEVd viroids. Kozan (4) Valencia trees were infected with CVd-Ia, CVd-Ib, CVd-IIa, CVd-IIb, CVd-IIIb and CVd-IV as well as CEVd viroids.Results of the study point out that trees carrying tumor like formations do not have any common viroid profile.