Cyprinus carpio ve Oreochromis niloticus'un solungaç, karaciğer, böbrek ve kas dokularında çinko ve kadmiyum birikimi
Zinc and cadmium accumulation in gill, liver, kidney and muscle tissues of Cyprinus carpio and Oreochromis niloticus
- Tez No: 244247
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada çinko ve kadmiyumun 0.5 ppm ortam derişimlerinin etkisinde 1, 15 ve 30 gün sürelerle tutulan Cyprinus carpio ve Oreochromis niloticus'un solungaç, karaciğer, böbrek ve kas dokularındaki birikim düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Dokulardaki metal düzeylerinin belirlenmesinde Atomik Absorbsiyon Spektrometrik yöntemler kullanılmıştır.Belirlenen derişimde her iki türün incelenen dokularındaki çinko ve kadmiyum birikimi etkide kalma süresinin artmasıyla artmıştır. Çalışılan türlerde denenen tüm sürelerde en yüksek kadmiyum ve çinko birikimi böbreklerde bulunmuş, bunu karaciğer, solungaç ve kas dokuları izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Accumulation of zinc and cadmium in gill, liver, muscle and kidney tissues of Cyprinus carpio and Oreochromis niloticus were investigated. The fish were exposed to 0.5 mg/L Cd ppm and 0.5 mg/L Zn ppm for 1, 15 and 30 days and heavy metal accumulations in the tissues were measured using Atomic Absorbtion Spectrophotometric techniqus.Zinc and cadmium accumulation in the tissues of metal exposed fish increased with increasing exposure periods. Highest metal accumulation was observed in kidneys followed by liver, gill and muscle tissues.