Implementation of voltage quality disturber controller with digital signal processor
Gerilim kalitesi bozucusu kontrolcüsünün sayısal sinyal işlemci ile gerçekleştirilmesi
- Tez No: 244246
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Elektrik ve güç elektroniği ekipmanları son yıllarda gerilim bozukluklarına karşı daha hassas olmaya başlamıştır. Bununla beraber, firmalar da, üretim kayıpları nedeniyle kazançları azaltmakta olduğundan konuya daha hassasiyetle yaklaşmaktadırlar. Güç kalitesini arttırmak ve kritik yükleri şebeke gerilim hatalarından korumak için yüksek güçte Özel Güç Donanımları (ÖGD) geliştirilmiştir. Örnek olarak Dinamik Gerilim İyileştiricisi (DGİ), Aktif Güç Filtresi (AGF), Statik Transfer Anahtarı (STA) verilebilir.Tezin temel amacı, Özel Güç Donanımlarının performanslarını test etmek amacı ile Gerilim Kalitesi Bozucusu (GKB) kontrol sisteminin gerçekleştirilmesidir. GKB gerilim düşümü, yükselmesi, faz kayması ve istenen harmonik değerinde gerilim üretme özelliğine sahiptir.Önerilen metodun performansı Matlab/Simulink programında farklı koşullarda incelenmektedir. Tasarlanan sistem deneysel uygulamalarla test edilmiştir. Simulasyon ve deneysel çalışmadaki sonuçlar karşılaştırılarak sistemin performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical machines and power electronic devices become more sensitive to power quality variations. Because of the production losses end users have an increased awareness of power quality issues. Custom power devices (CPD) such as Dynamic Voltage Restorer (DVR), Active Power Filter (APF) and Static Transfer Switch (STS) supply a level of reliability and power quality that is needed by electric power customers sensitive to power quality variations.The basic purpose of this thesis is modelling of the Power Quality Disturber-Voltage in order to evaluate performance of CPDs. Proposed PQD-V has an ability of producing voltage sag, swell, phase shifted voltage and voltage with defined harmonic order.Proposed model is simulated in Matlab/Simulink for different cases. Experimental study of the model is also performed. Simulation and experimantal results are compared in order to evaluate performance of the system.