Tilapia (oreochromis niloticus L.) ve sazan (cyprinus carpio L.) balıklarında yüzgeç keserek markalamanın, büyüme ve yaşama oranı ile yengeç yenilenmesi üzerine etkisi
The Effect of marking with fin-clipping an growth and survival rate and fin regeneration of tilapia (oreochromis niloticus L.) and carp (cyprinus carpio L.)
- Tez No: 95826
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TİLAPİA (Oreochromİs niloÜcus L.) VE SAZAN {Cyprİnus carpİo L.) BALIKLARINDA YÜZGEÇ KESEREK MARKALAMANIN BÜYÜME YAŞAMA ORANI ÎLE YÜZGEÇ YENİLENMESİ ÜZERİNE ETKİSİ Başak ERYOL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri AnabiIİm Dalı Danışman : Prof. Dr. Gttlten KOKSAL Bu çahşmada,sert ışınlı yüzgeçli bir balık olan TUapia (Oreochromİs niloticus h.) balığı İle yumuşak ışınlı ytizgeçli sazan balığında (Cyprtnus carpio L.) yüzgeç keserek markalamanın büyüme ve yaşama oranı ile yüzgeçlerin yenilenmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. İki ay süren denemelerde her iki balık türü için kontrol grubu ile farklı yüzgeç kesimlerine göre beş farklı grup oluşturulmuştur. TUapia balıklarında ortalama toplam boy ve ağırlıkça en yüksek değer sol pelvik yüzgeci kesilen grupta saptanmıştır. Oransal boy ve ağırlık artışı ile spesifik büyüme oranı bütün deneme gruplarında, kontrol grubundan daha düşük bulunmuştur. Sazan balıklarında ortalama toplam boy ve ağırlıkça büyüme, oransal boy ve ağırlık artışı ile spesifik büyüme oranına İlişkin en düşük değerler sol pektoral yüzgeci kesilen balıklarda saptanmıştır. Yaşama oranı TUapia ve sazan balıklarında sırasıyla %100 ile % 96.4 olarak saptanmıştır. Kesilen yüzgeçlerin TUapia balığında bir ay, sazan balığında ise iki ay sonunda yenilendiği gözlenmiştir. 2000, 43 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sazan balığı (Cyprtnus carpio L.), TUapia balığı (Oreochromİs niloÜcus L.), markalama, yüzgeç kesme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF MARKING WITH FIN-CLIPPING ON GROWTH AND SURVIVAL RATE AND FIN REGENERATION OF TİLAPİA (Oreochromis niloticus L.) AND CARP (Cyprinus carpio L.) Başak ERYOL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Prof. Dr. GQIten KOKSAL In this study, the effects of fin-clipping on the growth and survival rate and fin regenaration of spiny-rayed fish Tilapia (Oreochromis niloticus L.) and soft-rayed fish carps (Cyprinus carpio L.) were investigated. The experiments which lasted for two months were carried out on a control group and five different groups for each species catagorised according to different fin clipping. For carps those with clipped left pectoral fins resulted in the lowest values when mean total length and weight, relative length and weight increase and specific growth rates were considered. For Tilapia, the heighest mean total length and weigth values were obtained in the group of fish with clipped left pelvic fins. The relative length and weight increase and specific growth rate of all the groups were lower than those of the control group. The survival rates of Tilapia and carp were recorded as 100 and 96,4 percent respectively. The clipped fins of Tilapia and carp were regenarated in a period of one and two months respectively. 2000, 43 pages Key Words : Carp (Cyprinus carpio L.), Tilapia (Oreochromis niloticus L.), marking, fin-clipping ?££ B$03ffi