Bölgesel kalkınmada yöresel ürünlerin kullanımı: Divle tulum peyniri örneği
Use of territorial products in regional development: Divle tulum cheese case
  1. Tez No: 244264
  2. Yazar: ZAFER YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, sonuçlanmış bir yöresel kalkınma projesi incelenmiştir. Çalışmanın amacı Avrupa Birliği'nin Bölgesel Kalkınma Politikası doğrultusunda hibe alarak yürütülmüş ve sonuçlanmış olan ?Benim Peynirim Divle Projesi?nin uygulama sonuçlarının, projeden yararlananlardan derlenecek birincil verilere dayalı olarak, değerlendirilmesi ve gelecekte yürütülecek benzer nitelikteki çalışmalara yararlı olabilecek önerilerin geliştirilmesidir.Araştırmada birincil veriler peynir üreticilerinden sözlü anket yöntemiyle toplanmıştır. Proje ile; tulum peyniri üretiminin standart hale getirilmesi, kalitesinin yükseltilmesi için verilmiş eğitimlerin hedef kitle tarafından kabullenilme düzeyi ve bunun pratiğe aktarılma boyutunu ölçmek için Likert Tipi Derecelendirme Ölçeği kullanılmıştır. Üreticilere yöneltilen sorular proje kapsamında verilen eğitim konularından seçilmiş, üreticilerin üretim faaliyetlerine ilişkin teknik uygulamalara ne ölçüde katıldığı saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonunda bireylerin proje kapsamında verilen eğitimlerdeki konuları kabullendikleri, ancak davranışlarını değiştirmedikleri görülmüştür. Bu açıdan projenin başarısız olduğu söylenebilir. Öneri olarak Türkiye için kırsal kalkınma çalışmalarında projelerin kapsamlı alan araştırmaları ile hedef kitlenin davranış ve tutumları ölçülerek dizayn edilmesi gerekmektedir. Proje sonrası değerlendirme çalışmaları proje dizaynı kadar önemli bir konudur.
Özet (Çeviri)
In this study a completed regional development Project was analyzed. The main objective of the study is to evaluate the outcomes of the project (My Cheese Divle), which was implemented through the grants of the European Union, based on the primary data obtained from the beneficiaries of the project and also to develop proposals that could be useful to those projects to be implemented in the future.Primary data were obtained through a questionnaire study and face to face interviews with cheese producers. Likert type measurement scales were employed to determine how much the target people had adopted and applied the information presented to them through training programs, held to standardize production and enhance the quality of the cheese production. In order to understand the extent of participation level of the producers to technical applications, questions were selected among subjects taught during training programs. It was concluded that the producers accepted the validity of the subjects taught to them in the programs but did not change their behaviors. In this respect, the project could be considered as unsuccessful. It is suggested that rural development projects in Turkey should be designed by measuring behavior and attitudes of the target people based on comprehensive field surveys. Post-project assessment is a subject as important as project design.