Dems study of ethanol and cyclohexane electrooxıdatıon at boron doped dıamond electrode
Etanol ve sikloheksanin bdd elektrotta elektrooksidasyonunun dems cihazinda çalişilmasi
- Tez No: 244263
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; BDD elektrot üzerinde 1.10-3M ethanol ve 1.10-4M sikloheksanın 0.5M H2SO4 içerisindeki çözeltilerinin, direk kütle spektroskopisine bağlanan bir hücre ile DEMS cihazında elektro-oxidasyonları çalışılmıştır. Yakıt hücresi için çok önemli olmasından dolayı etanolün elektrooksidasyonunu incelemek istedik çünkü etanol CO2 e kadar oksidasyona uğradığı zaman 12e- üretebilmektedir. Etanol, biyokimyasal yakıtlarda kullanılabilirliği, metanolden daha az toksik olması ve enerji bakımından tercih edilmektedir. Etanol yapısındaki C-C bağları karşımıza çıkan en büyük sorundur. Biz bu C-C bağlarını kırıp CO2'e dönüştürmemiz gerekmektedir. Sikloheksan çok merak uyandıran bir moleküldür bu yüzden sikloheksanın elektrooksidasyonunu çalışmak istedik. Sikloheksan; yanıcı, uçucu , çok fazla reaktif olmayan fakat çok kararlı bir moleküldür. Bu çalışmada BDD elektrotu çalışma elektrotu olarak kullandık çünkü BDD elektrot son zamanlarda üstün özelliklerinden dolayı araştırmacıların ilgisini çekmektedir. BDD elektrotun en büyük avantajı organik bileşiklerin sulu çözeltilerinin elektro-oksidasyonunu çok geniş bir potansiyel aralığında gerçekleştirmesidir. Çok yüksek potansiyellerde OH? radikalleri elektrot yüzeyinde oluşmaktadır. BDD elektrotun diğer önemli özellikleri; çok sağlam olması, ayrışmaya ve termal olarak bozunmaya dayanıklı olması, elektriksel iletkenliği iyi olması, atık su arıtımı, suyun dezenfektan edilmesi ve sterilizasyonuna uygun olaması, ve kimyasal olarak kararlı olması. Bu çalışmada etanol oksidasyonu sırasında asetaldehit'i ara basamak olarak elde ettik ve ayrıca %12-24 CO2 ve % 30-40 asetaldehiti ana ürün olarak elde ettik ( çözelti akış hızına ve potansiyele bağlı olarak değişiklik gösteriyor). Sikloheksan elektroksidasyonu için % 10-15 oranında CO2'i ( çözelti akış hızına göre değişiklik gösteriyor) ana ürün olarak elde ettik.
Özet (Çeviri)
The electrochemical oxidation of 1.10-3M ethanol and 1.10-4M cyclohexane in 0.5M H2SO4 was studied on boron-doped diamond electrode (BDD) using differential electrochemical mass spectrometry (DEMS) where the dual thin-layer flow-through cell connected directly to the mass spectrometer. We studied the electro-oxidation of ethanol due to its importance as fuel in fuel cell because it produce 12 e- in case of it is complete oxidation CO2 but until now there is a lack in the catalyst which active the cleavage of C-C. It is considered the major renewable biofuel, less toxic than methanol and it has a high energy density. We should break C-C bond and convert to CO2. And cyclohexane is very interesting molecule and we wanted to study the electro-oxidation of cyclohexane. Cyclohexane which is flammable molecule, volatile, is not reactive but very stable. we used BDD electrode as a working electrode because Boron-doped diamond thin films (BDD) have recently attracted as a new electrode material. The major advantage of BDD electrodes is their wide electrochemical window which allows oxidation of organic compounds in aqueous electrolytes. At high electrode potentials hydroxyl radicals (OH?) are produced at the surface. The other properties of BDD are Tough, Resistant to degradation and thermal shock, electrical conductivity, suitable for wastewater treatment and water disinfection, sterilisation and chemically stable. In this work we obtained acetaldehyde as a main intermediate and we obtained 12-24% CO2 and 30-40% acetaldehyde (depends on flow rate and potential ) as main product during ethanol oxidation. For cyclohexane oxidation, we obtained 10-15% CO2 (depend on flow rate ) as a main product.