Arazi kullanımındaki değişimlerin coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla izlenmesinde QuickBird uydu verileri ve hava fotoğraflarının birlikte kullanılma olanaklarının Kuzey Adana örneğinde araştırılması
Land consolidation planning in the study/research of the changes in land use with the assistance /help of geographical information systems in observation of QuickBird satellite data and the possiblity of the together usage of air photogarphs in North Adana sample
  1. Tez No: 244265
  2. Yazar: CANAN ÇOPUR KİTİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmada Ekim 2006 yılına ait yüksek çözünürlüklü QuickBird uydu görüntüleri ve 1989 yılına ait hava fotoğraflarının gözle yorumlanması ile Kuzey Adana'nın arazi örtüsü, arazi kullanımı ve arazi değişimi haritaları, ArcGIS 9.2 ve ERDAS Imagine 8.4 Professional programları kullanılarak üretilmiş ve sonuçları incelenmiştir. Bu sayede Kuzey Adana'nın en güncel arazi örtüsü/kullanım haritası elde edilmiştir. Bununla beraber, Kuzey Adana'nın, 1989 yılından 2006 yılına kadar olan arazi örtüsü ve arazi kullanımı değişimleri izlenmiş ve analiz edilmiştir. CBS ortamına aktarılan her bir görüntüde yerleşim alanları, tarım alanları, orman, su yüzeyleri ve diğer sınıflar belirlenmiş, CORINE' e göre bunların alt sınıfları oluşturulmuştur. Kuzey Adana'da yürütülen çalışma alanı toplam 41.932 ha alan olarak belirlenmiş olup 1989 yılındaki şehir merkezi yerleşim alanları 1.351,86 ha alan iken 2006 yılında 2.956,25 ha alana dönüşerek % 118,68 artış olduğu, sanayi bölgeleri 115 ha alandan 148,7 ha alana genişleyerek % 29,36 arttığı bulunmuştur. Kuru tarım arazileri 12.442 ha alandan 10.728 ha alana dönüşmüş ve % 13,8 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Zeytinliklerde % 122 oranında çok büyük bir artış olduğu ve 147 ha alandan 327 ha alana dönüştüğü bulunmuştur. Seyrek ormanların tahrip edilmesi ile % 8,3 azalmanın olduğu ve 271 ha alanının yok olduğu bulunmuştur. Sonuçta elde edilen istatistiksel veriler arazi kullanımı değişimlerinin dinamiğini göstermiş ve geleceğe yönelik planlamalara esas olabilecek bir altlık oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the images which belong to October 2006 with high definition QuickBird Satellite and the interpretation of the air photos belong to 1989 with eye and the land cover of North Adana, land use, the land change maps, have been produced and the results have been investigated. By using ArcGIS 9.2 and ERDAS 8.4 Professional programs, by means of; most current land cover /usage map of North Adana has been obtained. Besides, the land cover and land usage changes between ?1989?2006? have been observed and analyzed. On each image that has been transferred to the CBS environment; settlement areas, agriculture areas, forest, water surface and other classes have been determined according to CORINE the farther classes have been formed. The total study area in Adana was determined as 41.932 ha. In 1989 while the city center settlement area was 1.351,86 ha, in 2006 the area turned to 2.956,25 ha and showed % 118, 68 increase. Industry regions was broadened from 115 ha area to 148,7 ha area and %29,36 increase has been discovered. Dry agriculture lands turned from 12.4442 ha area to 10.728 ha area and %13,8 decrease was determined. In olive groves % 122 increases was found and from 147 ha area to 337 ha increase was determined. By the sparse forest destruction %8,3 decrease was determined and 271 ha area was wiped away. The statistical datas have showed the land use change dynamics and created a base that will help in the future studies.