Response tests of load-frequency control in thermal power plants regarding Union for the co-ordination of Transmission of Electricity (UCTE) policies
Avrupa Elektrik İletimi Koordinasyonu Birliği (UCTE) kriterleri çerçevesinde termik santrallerin yük frekans tepkisinin araştırılması
  1. Tez No: 244277
  2. Yazar: SEYFEDDİN OLCAY BERİKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir enerji iletim şebekesinde aktif ve reaktif gücün akışı birbirinden bağımsızdır ve farklı denetim faaliyetleri ile kontrol edilirler. Reaktif güç kontrolü, gerilim kontrolü ile bağlantılıyken, aktif güç kontrolü ile frekans kontrolü arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Frekans kontrolü, hem elektrik ağının enerji kalitesini göstermesi bakımından hem de Türkiye elektrik enterkoneksiyonunun Avrupa Elektrik İletimi Koordinasyonu Birliğine (UCTE) katılabilmesi için gerekli bir parametredir. Avrupa kıtasını kapsayan UCTE büyük bir organizasyondur ve kendine has politikaları bulunmaktadır. Bu politikalardan en önemlisi yük-frekans kontrolüdür. UCTE ağıyla, Türkiye ağının enterkoneksiyonu 90'lı yılların sonundan beri devam eden bir projedir ve TEİAŞ aracılığıyla referans olarak seçilen hidroelektrik ve termik santrallerde testlere devam edilmektedir.Bu tezin amacı, UCTE kapsamında belirtilen birincil yük-frekans tepkisini termik santraller için incelemektir. Tezde referans santralin, türbin kontrolörü Matlab/Simulink programı yardımıyla modellenip simülasyonu yapılmaktadır. Saha testleri sonucunda, referans santralin yük-frekans performansı elde edilmiştir. Sonuçlar Digsilent yazılımı aracılığıyla bilgisayar ortamına aktarılmış ve simülasyon da elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Active and reactive power flows are independent from each other and they are controlled by different methods in an interconnection system. The control of active power is closely related to frequency control and the control of reactive power is related to voltage control. Frequency control is a necessary parameter in order to both indicate energy quality of electricity network and join Turkish interconnected system to Union for the Co-ordination of Transmission of Electricity (UCTE). UCTE in Europe mainland is a huge organization and has own policies. The most important parameter of those policies is load-frequency control. The interconnection of Turkish electrical network with UCTE network is an ongoing project since the end of 90?s and tests are persisting in both hydro power plants and thermal power plants chosen as references in Turkey via TEİAŞ.The goal of this thesis is to investigate primary load-frequency control involved in UCTE policies for thermal power plants. Turbine controller of reference power plant is modeled and simulated by using Matlab/Simulink program in the thesis. Load-frequency performance of reference power plant is achieved by the field test. The results of tests are transferred into computer via Digsilent software and results of tests are compared with results of simulations.