Diklorvos'un subletal dozlarının Pimpla turionellae L.'nın yumurta açılımına etkisi
The effects of the sublethal dose of dichlorvos on egg hatchability of P. turionellae L.
- Tez No: 244294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada organofosforlu bir insektisit olan diklorvosun 0.100, 0.010, 0.001 ppm'lik konsantrasyonlarının Pimpla turionellae L'nın yumurta açılımına etkileri araştırıldı. Denenen bütün diklorvos konsantrasyonları yumurta açılımını olumsuz yönde etkilemiş ve yumurta açılım yüzdesini önemli ölçüde düşürmüştür. Yumurta açılımında en önemli fark 0.100 ppm'lik diklorvos çözeltisinde bekletilen yumurtalarda görülmüştür. Diklorvos konsantrasyonunun 0.001 ve 0.010 ppm olduğu çözeltilerde yumurta açılım yüzdesi düşmüş fakat ondokuzuncu, yirmibeşinci ve otuz birinci günler dışında 0.001 ve 0.010 ppm'lik diklorvos konsantrasyonların yumurta açılımına etkileri bakımından istatistiki bir fark görülmemişti
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of various concentrations (0.001, 0.010, 0.100 ppm) of dichlorvos, which is an orgonophosphores insecticide, on the egg- hatchability of Pimpla turionellae L. was investigated. All of the dichlorvos concentrations which were examined had a negative effect on the egg-hatchability and also considerably decreased the egg hatchability percentage. The most important change on the egg-openings was observed on the eggs which were kept at 0.100 ppm dichlorvos concentrations. Egg-opening percentage dropped at 0.001 and 0.010 ppm dichlorvos concentrations but no statistical difference was observed in terms of egg-hatchability effects for 0.001 and 0.010 ppm dichlorvos concentrations except for the 19th, 25th and 31st days.