İskenderun Körfezi'indeki Gr (-) bakterilerin antibiyotik ve ağır metal dirençlilik düzeyleri ve plazmid profillerinin saptanması
Determination of antibiotic and heavy metal resistance and plasmid profile of bacteria in Iskenderun bay
- Tez No: 244313
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada İskenderun Körfezi'nden izole edilen bakterilerin antibiyotik ve ağır metal dirençlilik düzeyleri belirlenerek plazmid profilleri çıkartılmıştır.İskenderun Körfezi'nin 3 farklı bölgesinden alınan su örneklerinden toplam 356 Gr (-) bakteri izole edilmiş ve bu izolatlar Vitek-II Sistem ile 21 farklı tür şeklinde tanılanmıştır. En yüksek antibiyotik direnci 1 ve 3 numaralı bölgelere ait olup izolatların %94,9'unun eritromisine dirençli olduğu saptanmıştır.1 numaralı bölgedeki izolatların %94,9'unun ÇAD değeri 0,2'den yüksek saptanırken, 3 numaralı bölgedeki izolatların %75,4'ünün ve 2 numaralı bölgedeki izolatların %37,1'inin ÇAD değeri 0,2'den yüksek çıkmıştır.İzolatların tamamı kadmiyum ve bakıra karşı dirençli iken en düşük dirençlilik oranı kurşuna ( %67,7) karşı saptanmıştır.Sonuç olarak İskenderun Körfezi'nin evsel atıklar, fabrika atıkları ve ticari gemi atıklarıyla kirletildiği ve bu durumun hem ekosistem hem de insan sağlığını olumsuz etkileyeceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, resistance levels to antibiotic and heavy metal of isolated bacteria from Iskenderun Bay and their plasmid profile was determined.Total of 356 Gr (-) bacteria was isolated from water samples collected from three different areas of Iskenderun Bay and this isolates were identified with VITEK II System as 21 different species.The highest antibiotic resistance belonged to first and third stations, 94,9% of isolates was determined resistance to erythromycin. MAR index values of isolates collected from all stations were generally higher than 0,2 being 94,9% station first, 75,4 station third and 37,1% station second.The lowest resistance level was determined for lead (67,7%) while all of isolates were found resistant to cadmium and copper.It was concluded that Iskenderun Bay was polluted by domestic wastes, factory wastes and commercial ship wastes, which have negative effects to both ecosystem and human health.