Düvertepe nahiyesi çevresinin jeolojisi ve ekonomik potansiyeli
  1. Tez No: 2479
  2. Yazar: İSKENDER IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ SAVAŞÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
8 z Çalışma alanı, Balıkesir İli'nin Sındırgı İlçesi 'nin, Düvertepe 2 Nahiyesi ve çevresidir. Çalışma alanı 20 km olup, Balıkesir- J20-c2 paf tasının kuzeyini içerisine almaktadır. Çalışma alanının 1/10.000 lik jeolojik haritası yapılmış, alttan üste doğru Üst Kretase yaşlı karmaşık seri birimi, Neojen yaşlı taban tüfiti birimi, kristal tüf-tüfit birimi, killi kireçtaşı tüf-tüfit biri mi, kumlu kaolen birimi, ignimbritik lapilli tüf birimi ve Kuvaterner yaşlı alüvyon birimi ayırtlanmıştır. Çalışma alanında yer alan kaolenize tüf birimleri, kaolen ve kum lu kaolen olarak ikiye ayırtlanmıştır. Kaolen taban tüfiti biriminin bir üyesi olup, taban opali ile ta ban tüfü üzerine oturmaktadır. Kumlu kaolen, gözle görülebilen bol ku vars kristali içerir. Özünde bu kaya bir kuvars »kaolen içerikli kristal tüf tür. Çalışma alanındaki tüm litolojik birimler lokal özellikte olup geniş alandan yayılım göstermezler. Simav Şrabeni içerisinde yer alan çalışma alanı, tektonik aktif bir yapıya sahiptir. Opalleşme türleri, sedimenter opal ve hidrotermal opal olarak iki ye ayrılmıştır. Kaolenize tüf örneklerinin uniform malzeme olmadığı, üç örneğin iyi derecelenmediği, iki örneğin iyi derecelendiği ve örneklerin malzeme cinsi (kil, silt, ince kum) yüzdeleri saptanmıştır. Bölgedeki hammadde potansiyeli arıtılarak zenginleştirmeye ve çok daha değerli malzeme üretimi için kullanılmaya oldukça elverişlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigated area, is in Düvertepe village and its vici nity of Sındırgı town of Balıkesir province. It includes northern part of Balıkesir- J20-c2 sheet and covers 20 square kilometers. In the area of which geological map of 1/10.000 scale has been prepared, following units have been distinguished with respect to chro- nostratigraphic complex series of Upper Cretaceous, Neogene age base ment tuffite, crystal tuff-tuf fite, clayey limestone tuff-tuf fite, san dy kaolin, ignimbritic lapilli tuff and Quaternary age alluvium. Kaoli- nized tuff in the area has been divided into, kaolin and sandy kaolin. Kaolin which is the member of basement tuffite has sat on the base opal and the base tuff. Sandy kaolin contains aboundent quartz crystals that can be dis tinguished by naked eye. In fact it is a crystal tuff, which is consti tuted guartz and kaolin. All the investigated lithological units show local properties and are confined to the area. The investigated area that take place within Simav Graben has active tectonic structure. The types of opal in the area have been divided into sedimen tary and hydrothermal origin. It has been determined that kaolinized tuff samples are not uni form, some of them are poorly graded and the others are well graded. Percentage and type of materials (clay, silt, fine sand) of the samples have been determined. The raw material potential in the area is highly convenient for the use of production of enriched materials.