İkinci ürün mısır bitkisinde bitki su stresi indeksini (CWSI) kullanarak uygulanacak sulama suyu miktarının kestrimi
Estimating amount of irrigation water to apply using crop water stress index on second crop maize
- Tez No: 244348
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA YAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bitkiye dayalı sulama programlama tekniklerinden olan bitki su stresi indeksi (CWSI) yöntemiyle son yıllara kadar yalnızca sulama zamanı belirlenebiliyor ancak ne kadar su uygulanması konusuna somut bir yanıt verilemiyordu. Yöntemin bu eksikliğini gidermek amacıyla yapılan bu çalışmada toprak profilindeki kullanılabilir suyun tüketilen yüzdesini (fDEP) doğrudan bitki su stresi indeksine (CWSI) ilişkilendiren bir yaklaşım incelenmiştir. Araştırmada üç farklı sulama konusu ele alınmış (kök bölgesindeki kullanılabilir suyun %40, 60 ve 80'i tüketildiğinde sulama yapılması) ve Çukurova koşullarında ikinci ürün mısır bitkisinde yukarıda değinilen yaklaşım uygulanmıştır. Kuramsal CWSI ile fDEP arasındaki ilişkiler belirlenerek sulamalar öncesi toprak profilinden tüketilen su miktarı kestirilmiş dolayısıyla sulamada uygulanacak sulama suyu miktarı da belirlenmiştir. Böylece, CWSI yöntemi hem sulama zamanını hem de ne kadar su uygulanması gerektiğini belirleyebilen bir yaklaşım haline dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Crop water stress index (CWSI) method which is one of the plant based irrigation scheduling technique, has been used to determine irrigation timing however it provides no answer to the question of ?how much water apply?. To overcome of the shortcoming of this method, an approach to find a direct relationship between the fraction of available soil water depletion (fDEP) and crop water stress index (CWSI) was investigated. In this study, three different irrigation regimes (irrigating at 40%, 60% and 80% depletion of available soil water) were considered to test the abovementioned approach on the second crop corn under the Mediterranean climatic conditions.The results revealed that using relationship developed between theoretical CWSI and fDEP, soil water depletion in the root zone depth was determined. Thus, the amount of water to apply has been determined. Therefore, CWSI technique has been improved to indicate not only irrigation time but also provides the answer ?how much water to apply?.