Bir maden yatağının coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla değerlendirilmesi
Assessment of an ore deposit using of geographic information systems
- Tez No: 244350
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) bilgi depolama, analiz etme, görüntüleme ve aynı zamanda güncelleştirme imkanlarını sağlayan bir araçtır. Bu çalışma ile Park Elektrik Siirt Madenköy Bakır Yatağı verileri kullanılarak, bir maden yatağının Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımı olan ArcGIS ile değerlendirilmesi yapılmıştır.ArcGIS programı ile elde edilen sonuçların madencilikte yaygın olarak kullanılan yazılımların çıktıları ile karşılaştırabilmek için Surpac yazılımı seçilmiştir. Bu sebeple, yatak verileri Surpac programında da uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımlarının yüzey modellemesi ve rezerv tahmininde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Geographic Information Systems (GIS) are a tool for storing, integrating, analyzing and displaying data which are tied to a geographic location. In this study, an ore deposit has been assessed using the data of boreholes from Park Elektrik Siirt Madenköy Copper Mine aid of a program of Geographic Information System, ArcGIS.Surpac software has been selected to check of information of copper mine obtained by ArcGIS and results have been compared. The results showed that Geographic Information System software can be used in surface modelling and reserve estimating.