Lambda-cyhalothrinin oreochromis niloticus'da karaciğerde piperonil bütoksit modülatörlüğünde oksidatif stres potansiyelinin belirlenmesi, stres proteinleri ve apoptozis üzerine etkileri
Determination of oxidative stress potantial of lambda-cyhalothrin in the presence of pbo and its effects on stress proteins and apoptosis in the liver of oreochromis niloticus
- Tez No: 244372
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı ?-siyano sentetik piretroid insektisid ve akarisid lambda-cyhalothrinin juvenil Oreochromis niloticus'da karaciğer dokusunda, GSH redoks durumu ve GSH-bağımlı enzimlere, lipid peroksidasyonuna, stres proteinleri ve apoptozise etkilerini sitokrom P450 modülatörü PBO etkisinde araştırmaktır. Bu amaçla, balıklar 0.48 µg/L lambda-cyhalothrin ve 0.01 mg/L PBO içeren suda 96 saat ve 15 gün sürelerle bekletilerek karaciğer dokularında tGSH, GSH, GSSG ve TBARS miktarları ile GSH/GSSG oranı, GPx, GR, GST ve kaspaz-3 enzim aktiviteleri spektrofotometrik yöntemlerle, HSP70 miktarı ELISA test tekniği ile araştırılmıştır.Lambda-cyhalothrinin akut etkide TBARS miktarında artışa neden olduğu, subakut etkide lipid peroksidasyonunu engellemek üzere tGSH ve GSH miktarları ile GST enzim aktivitesini artırdığı belirlenmiştir. PBO varlığında lambda-cyhalothrinin akut ve subakut etkide tGSH, GSH miktarları ile GST enzim aktivitesinin yanında subakut etkide GPx enzim aktivitesi ile HSP70 ve TBARS miktarlarını artırdığı belirlenmiştir. Akut etkide kaspaz-3 aktivitesi artan GST aktivitesiyle ilişkili olarak inhibe olmaktadır.Bu çalışmada uygulanan derişimde lambda-cyhalothrinin oksidatif strese neden olduğu ve oksidatif strese karşı GSH ve GSH-bağımlı enzimler ile adaptasyon sağlandığı belirlenmiştir. PBO modülasyonu lambda-cyhalothrinin oksidatif toksisitesine sinerjist etki yapmaktadır. HSP70 indüksiyonunun artan oksidatif strese karşı adaptif bir yanıt olabileceği düşünülmektedir. Kaspaz-3 inhibisyonunun artan GST aktivitesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Lambda-cyhalothrin etkisinde GST aktivitesindeki artışın bileşiğin detoksifikasyonunda GSH konjugasyonu için değil, bileşiğin oksidatif etkilerini gidermek için olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of ?-cyano synthetic pyrethroid insecticide and acaricide lambda-cyhalothrin in the presence of PBO, a modulator of cytochrome P450, on glutathione redox status and GSH-related enzymes activities, lipid peroxidation, stress proteins and apoptosis in the liver of Oreochromis niloticus. For this aim, fish were placed in 0.48 µg/L lambda-cyhalothrin and 0.01 mg/L PBO containing water for 96-h and 15-d. tGSH, GSH, GSSG and TBARS contents, GSH/GSSG ratio, GPx, GR, GST and caspase-3 enzymes activities were determined spectrophotometrically, while HSP70 content was measured by ELISA test technique.It was shown that acute treatment of lambda-cyhalothrin causes an increase in TBARS contents while tGSH and GSH contents and GST enzyme activity were increased to block lipid peroxidation in subacute effect. Beside an elevation in GPx enzyme activity and HSP70, TBARS contents in subacute effect; tGSH, GSH contents and GST enzyme activity were increased in both acute and subacute effects of lambda-cyhalothrin+PBO treatment. A relationship was observed between reduced caspase-3 and increased GST activities in acute treatment.Results of the present study revealed that lambda-cyhalothrin causes oxidative stress in the applied concentration and increases in GSH and GSH-related enzymes supply an adaptation to its oxidative effects. PBO synergistically modulates the oxidative stress potential of lambda-cyhalothrin. HSP70 induction could be an adaptive response to oxidative stress caused by lambda-cyhalothrin+PBO treatment. It was shown that inhibition of caspase-3 activity is related to the induced GST enzyme activity. Induced GST enzyme activity suggested an adaptive response against oxidative stress induced by lambda-cyhalothrin treatment, rather than a conjugation reaction with GSH for detoxicification.