Deniz kestanesi embriyolarına lambda- cyhalothrinin etkileri
Impacts of lambda-cyhalothrin on the embryos of sea urchins
- Tez No: 532151
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL HAYRETDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada; senterik piretroit grubundan lambda-cyhalothrin (C23H19ClF3NO) insektisitinin deniz kestanesi embriyolarının gelişimi üzerine olası toksik etkilerinin karşılaştırılmalı olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada Paracentrotus lividus ve Arbacia lixula olmak üzere farklı iki deniz kestanesi türü kullanılmıştır. Bu türlerden elde edilen embriyolara, laboratuvar koşullarında 3, 14,9, 5,6, 30,7, 50,6, 133 ve 267 μg/L konsantrasyonlarda lambda-cyhalothrin uygulanmıştır. Kimyasala maruz bırakılan embriyolardan 48-72 saat sonunda gelişen larvalar; normal pluteus (N), iskelet sistemi bozukluğu gösteren pluteus (P), pluteus safhasına ulaşmayan ve boyutları ≤1/2 normal gelişimli embriyo (G) larva parametreleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda artan lambda-cyhalothrin konsantrasyonlarına bağlı olarak, her iki türün embriyolarında iskelet deformasyonları ve gelişme geriliğinde artış tespit edilmiştir. Embriyotoksisite testlerinde Paracentrotus lividus için EC50 değeri 72,52 μg/L (64,83-82,82) iken; Arbacia lixula için EC50 değeri 61,20 μg/L (54,31-67,31) olarak belirlenmiştir. Hem embriyoların mikroskobik değerlendirilmesi hem de EC50 değerlerinden yola çıkılarak Arbacia lixula larvalarının lambda-cyhalothrin pestisitine karşı Paracentrotus lividus larvalarına oranla hassasiyetinin daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The objective of this this research is to provide a comparison of the toxic impacts of the lambda-cyhalothrin (C23H19ClF3NO) insecticide of the synthetic pyrethroid group on the embryo developmesnt of sea urchins. Two different sea urchin species, Paracentrotus lividus and Arbacia lixula, have been used in the study. Lambda-cyhalothrin has been applied in vitro to the embryo obtained from these species in concentrations of 3, 14.9, 5.6, 30.7, 50.6, 133 and 267 μg/L. Larvae that have developed from the chemically exposed embryos at the end of 48-72 hour periods were evaluated considering larvae parameters such as normal pluteus (N), pluteus that show musculoskeletal deformation (P), and normally developed embryo that were not able to reach the pluteus phase with a dimension of ≤1/2 (G). As a result of the assessments, an increase in the musculoskeletal deformation and growth deficiency in the embryo of both species have been identified depending on the amount of increased lambda-cyhalothrin concentrations. While the EC50 value for Paracentrotus lividus was 72.52 μg/L (64.83-82.82), the EC50 value for Arbacia lixula was estimated as 61.20 μg/L (54.31-67.31) in the embryo toxicity tests. Considering both the microscopic evaluations of the embryo and the EC50 values, it is possible to say that the Arbacia lixula larvae have higher sensitivity to lambda-cyhalothrin concentrations than Paracentrotus lividus larvae.