Kuzey Marmara'da berlam balığının (Merluccius merluccius, (Linnaeus, 1758)) beslenme rejimi üzerine araştırmalar
Investigations on the feeding habits of european hake (Merluccius merluccius, (Linnaeus, 1758)) in the north Marmara sea
- Tez No: 244409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, İşletme, Marine Science, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışması Berlam balığının (Merluccius merluccius) beslenme rejiminin belirlenmesi amacıyla Nisan 2008-Şubat 2009 tarihleri arasında yapılmıştır. Örnekleri elde etmek amacıyla Kuzey Marmara'da, 20-90m arasında belirlenen derinliklerde trol çekimleri gerçekleştirilmiştir.Çalışma dönemi süresince 275 adet birey incelenmiş, bunların 112'sinin midesinin boş, 163'ünün midesinin dolu olduğu tespit edilmiştir. Berlam balığının temel besin grubunu %71,42 ile Teleostei sınıfına ait balıklar oluştururken bunu %11,73 ile Ekinoidler ve %9,18 ile Crustacea izlemektedir.
Özet (Çeviri)
Present study was performed to determine feeding parameters of European hake (Merluccius merluccius) between April 2008 and February 2009. The specimens were collected between 20-90 meters depths by trawl net in the North Marmara Sea.During the research period, a total of 275 specimens were examined. 112 stomachs of specimens were determined empty and 163 stomachs of them were determined full. Main feeding group of European hake were found Teleostei with 71,42% and Echinoidea with 11,73% and Crustacea with 9,18%.