Aydınlatma tasarımı ve simülasyonu
Lighting design and simulation
  1. Tez No: 244428
  2. Yazar: MEHMET ALPER ALBAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada aydınlatma tasarımına ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Aydınlatmatasarımındaki yöntemler ve yazılımlar incelenmiştir.Çalışmamızda teknolojik gelişmelerin aydınlatma programlarına etkileri, günümüzdekullanılan aydınlatma programları incelenmiştir. Bu programlar ile oluşturulmuş iç ve dışaydınlatma görselleri örnek olarak sunulmuştur. Aydınlatma tasarımı uygulanacak olanSüleymaniye Cami ile ilgili mimari bilgiler verilmiştir.Tezde Süleymaniye Cami'sinin uygulamaya yönelik olarak dış aydınlatma tasarımınıoluşturmak ve bu tasarımın aydınlatma programı aracılığı ile görsellerinin oluşturulmasıhedeflenmiştir.Simülasyon çalışmasında hangi programın kullanılacağı ile ilgili seçim kriterleri belirtilerek,simülasyon çalışmasında kullandığımız relux programının kullanımı ile ilgili detaylı bilgiverilmiştir.Süleymaniye Cami'sinin dış aydınlatma tasarımında gövde kısmı için yeşil ışık, minarelerdesarı ışık, kubbe altındaki gövde bölümleri için beyaz ışık kullanılmıştır. Aydınlatma tasarımırelux programına aktarılarak görseller ve aydınlatma hesapları oluşturulmuştur. Böylecegerçek bir tarihi yapı üzerinde dış aydınlatma tasarımının doğru bir biçimde gerçekleştirilmesisağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study general information of lighting design is given. Methods and softwares oflightning design are analyzed.In our work; the effects of technological developments to lighting programmes and thelighting programmes which are used nowadays have been analysed. Inside and outsidelighting visuals formed by these programmes have been presented asexamples. Achitecturalinformation about Suleymaniye Mosque, where the lightening desing is supposed to beperformed, has been presented.In thesis forming the outside lighting design of Suleymaniye Mosque and forming thevisuals of this design through the lighting programme is planned.Specifying the selection criterias about which programmes to be used In the simulation work,the detailed information ,about the usage of relux programme we used in simulation work, hasbeen given.In the outside lightening design of Suleymaniye Mosque; green light for the body part, yellowlight in minarets, white light for the body parts under the dome have been used. By transferingthe lightening design into relux programme, visuals and lightening calculations have beenformed. So it was achieved to realize an accurate exterior lighting design on a historicalbuilding.