Cephe aydınlatma kriterleri ve Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi cephe aydınlatmasıın irdelenmesi
Facade lighting criterions and examining the facade lighting of Safranbolu Faculty of Fethi Toker Fine Arts and Design
  1. Tez No: 233721
  2. Yazar: SEÇKİN DURMUŞ KORUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı genel tasarım süreci içerisinde, yapı tasarım kriterlerinden biri olarak cephe aydınlatma tasarımı konusunu araştırmak, irdelemek, veri toplamak ve bu konudaki temel kriterleri ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk dört bölümünde belirlenen kriterler doğrultusunda, Karabük İli'nin Safranbolu İlçesi'nde yer alan Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nin mevcut cephe aydınlatması incelenmiş, AutoCAD ve 3DMax programları ile bina modellenerek simülasyonu hazırlanmıştır. Hazırlanan simülasyonlar ile teorik bölümlerde verilen bilgiler doğrultusunda yedi farklı cephe aydınlatma uygulama örneği hazırlanmıştır. Kullanıcı ve kullanıcı olmayan kişilerin beğenilerini saptamak amacı ile oluşturulan anket çalışması, Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerine uygulanmıştır. Son bölümde ise anket yöntemi ile elde edilen beğeniler yorumlanarak, cephe aydınlatmasındaki beğeni kriterleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the fundamental principles of facade lighting design which is essential criteria of major design during the building design processes. The facade lighting design of the Faculty of Fethi Toker Fine Arts and Design, Safranbolu is examined with respect to the facade lighting criterions in four sections. The building was modelled and 3D simulated with the help of softwares AutoCAD and 3DMax. With respect to the theoretical instructions, seven different model are presented with these models and simulations. In order to determine the esthetic senses of the users and the non-users of the building, the questionnaire study was applied to the Faculty of Fethi Toker Fine Arts and Design and Gazi University, architecture students. Finally, with the insights of the questionnaire survey, the best criterions for facade lighting design were established.