Açık ofislerde aydınlatma tasarımının incelenmesi: Örnek bir çalışma
Examination of lighting design in open offices: A case study
- Tez No: 936431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, açık ofislerde çalışanların görsel konforunu ve ofis alanlarının enerji verimliliğini ve çevresel sürdürülebilirliğini arttırmayı hedefleyen bir aydınlatma tasarımı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Vadi İstanbul Bilişim Vadisi'nde bulunan örnek bir yazılım ofisinin açık ofis bölümü ele alınmıştır. Çalışmanın kapsamında, seçilen örnek ofis projesi özelinde aydınlatma firmasının uygulamış olduğu aydınlatma tasarımı üzerinden iyileştirmeler yapılarak uluslararası ve ulusal aydınlatma standartlarına uygun, gün ışığı ve yapay aydınlatma kaynaklarının bir arada etkin şekilde kullanıldığı bir tasarım süreci ele alınmıştır. Tasarım süreci boyunca Dialux evo 12.0 yazılımı kullanılarak örnek açık ofis üzerinden çeşitli simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Bu simülasyonlar örnek mevcut ofis üzerinden iyileştirmeleri içeren senaryoları test etmiştir. Senaryolar kapsamında, açık ofiste gün ışığı, yapay aydınlatma ve her iki faktörün kombine edildiği durumlar simülasyonun parametrelerini oluşturmaktadır. Gün ışığı faktörünün incelenmesi için, yılın belli günleri ve günün belli saatleri simülasyon parametrelerine dahil edilmiştir. Yön faktörünün, doğal aydınlatmadan faydalanmadaki etkisini test edebilmek amacıyla, binanın mevcut yönüne ek olarak yeni bir yön önerisinde bulunulmuş, binanın mevcut ve yeni önerilen yönleri de bu senaryolara ek olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Yapay aydınlatma senaryoları oluşturulurken ise Litpa isimli aydınlatma firmasının aydınlatma armatürleri kullanılmıştır. Bu sayede, çalışanlar için standartlar tarafından belirlenen görsel performans kriterlerine uygun olan, optimum değere ulaştıran yeni aydınlatma tasarımı önerisi değerlendirilmiştir. Sonuçlar, gün ışığının iç mekâna entegrasyonunun standartlarca verilen değerler çerçevesinde kontrolü ve yapay aydınlatmanın uluslararası ve ulusal aydınlatma standartlarına uygun şekilde düzenlenmesi ile standartların öngördüğü şekilde çalışanların görsel konforunu ve görsel performansını arttıracak yönde olmuştur. Bu çalışma ile aynı zamanda, gün ışığının psikolojik etkisinden faydalanma ve doğal ve yapay aydınlatmanın standart verilerine uygun entegrasyonu sonucu optimal görsel konfor koşullarının sağlanması ile açık bir ofiste insan odaklı aydınlatma tasarımı sağlamanın yöntemi ortaya konmuştur. Bu değerlendirmeler, daha ileriki çalışmalarda aydınlatma kaynaklı enerji tüketimlerinin azaltılmasını değerlendirmek amacıyla da kullanılabilir. Çalışma kapsamında, gün ışığından faydalanıldığı zamanlarda yapay aydınlatmanın kısılarak, anahtarlama sistemi yapılarak veya gölgeleme elemanları kullanarak kısmi kullanımları önerilmiştir. Bu da aydınlatma armatürlerinden kaynaklanan enerji tüketimlerinin azaltılmasını sağlayacaktır. Çalışma açık ofisin, belirlenen oranlarda gün ışığı almasını ve bu ışığın yapay aydınlatma ile dengeli bir şekilde entegre edilmesini içermektedir. Böylece hem görsel konfor gereksinimleri sağlanmakta hem de yapay kaynakların verimli kullanımını teşvik edilmektedir. Böylece çalışma çevresel sürdürülebilirlik açısından da katkı sağlamaktadır. Bu tez, açık ofislerde, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve mekânsal gerekliliklere uygun çözümler geliştirerek sürdürülebilir ve insan odaklı aydınlatma tasarımları oluşturmak için bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a lighting design that enhances the visual comfort of employees working in open offices while improving the energy efficiency and environmental sustainability of office spaces. For this purpose, the open office section of a sample software office located in Vadi Istanbul Informatics Valley has been examined. Within the scope of the study, improvements were made on the lighting design implemented by the lighting company for the selected sample office project. The design process focused on creating a solution that complies with international and national lighting standards and effectively combines daylight and artificial lighting sources. Throughout the design process, various simulations were conducted using Dialux evo 12.0 software based on the sample open office. These simulations tested scenarios that included improvements to the existing office lighting design. The scenarios involved parameters such as daylight, artificial lighting, and the combination of both factors in the open office. To analyze the daylight factor, specific days of the year and specific times of the day were included in the simulation parameters. Additionally, to test the effect of orientation on benefiting from natural lighting, a new orientation was proposed alongside the existing orientation of the building, and both orientations were included in the study as part of the scenarios. For artificial lighting scenarios, lighting fixtures from the company Litpa were utilized. In this way, a new lighting design proposal that meets the visual performance criteria defined by the standards and achieves optimal values for employees was evaluated. The results demonstrated that integrating daylight into the interior space within the framework of values defined by standards, and arranging artificial lighting in compliance with international and national lighting standards, effectively enhances employees' visual comfort and visual performance as prescribed by the standards. This study also establishes a method for achieving human-centered lighting design in an open office by leveraging the psychological effects of daylight and integrating natural and artificial lighting in accordance with standard data to ensure optimal visual comfort conditions. These evaluations can also be used in future studies to assess reductions in energy consumption caused by lighting. Within the scope of the study, partial use of artificial lighting was proposed during times when daylight is utilized, achieved through the implementation of a switching system or shading elements. This approach reduces energy consumption caused by lighting fixtures. The study ensures that the open office receives daylight at specified levels and integrates this light with artificial lighting in a balanced manner. Thus, both visual comfort requirements are met, and the efficient use of artificial resources is encouraged. In this way, the study also contributes to environmental sustainability. This thesis serves as a guide for developing sustainable and human-centered lighting designs in open offices by creating solutions tailored to users' needs and spatial requirements.