Atom transfer radikal polimerizasyonu ile glisidil metakrilat bazlı ABA tipi triblok kopolimerlerin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of glycidyl methacrylate based ABA type triblock copolymers via ATRP
  1. Tez No: 244459
  2. Yazar: ESMA YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Poli[metil metakrilat]-blok-poli[glisidil metakrilat]-blok-poli[metil metakrilat] (PMMA-b-PGMA-b-PMMA) triblok kopolimeri atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) ile başarılı bir şekilde sentezlenmiştir.ATRP ile PMMA-PGMA-PMMA triblok kopolimer sentezi için bakır bromür- bipiridin (CuBr/bpy) katalizör sistemi, dietil-mezo-2,5-dibromoadipat (DEDBA) başlatıcı etil asetatta polimerleştirilmiştir. PMMA-PGMA-PMMA triblok kopolimerin bir serisi sentezlenerek ortalama mol ağırlıkları ve moleküler ağırlık dağılımları GPC ile, triblok kopolimerlerin komonomer bileşimleri ve polimerizasyon dereceleri 1H NMR spektroskopisi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Poly[metyhl methacrylate]-block-poly[glysidyl methacrylate]-block-poly[methyl methacrylate] (PMMA-b-PGMA-b-PMMA) triblock copolymer was synthesized by atom transfer radical polymerization (ATRP).For the synthesis of PMMA-PGMA-PMMA triblock copolymer via ATRP copper bromide-bipyridine (CuBr/bpy) catalyzst system, diethyl-meso-2,5-dibromoadipate (DEDBA) initiator and ethyl acetate solvent were used. Molecular weight and molecular weight distributions were determined by GPC. Comonomer compositions and polymerization degrees of these copolymers were determined by proton NMR spectroscopy.