Granül aktif karbon ile çözeltiden boyar madde giderimi
Adsorption of dyestuff from solution by granular activated carbon
  1. Tez No: 244461
  2. Yazar: AYSUN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN KARABACAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada granül aktif karbon üzerine boyanın adsorpsiyon davranışı pH, karıştırma zamanı ve boya derişimi gibi parametreler değiştirilerek çalışılmıştır. Kullanılan boyalar pigment yeşil, reaktif siyah ve asit oranj dır. Denge zamanı pigment yeşil için 30 dk, reaktif siyah ve asit oranj için 24 saat olarak belirlenmiştir. Adsorpsiyon izotermelri çizilmiş vegenel izoterm eşitlikleri ile korele edilmiştir.Freunlich modelinin Langmuir modeline göre daha iyi uyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Adsorption behavior of dye onto the porous carbon was studied by varying the parameters such as pH, agitation time, dye concentration. Acidic pH was favourable for the adsorption of pigment green. The equilibrium time was determined for pigment green as 30 min., for reactive black and acid orange as 24 hours. Adsorption isotherms an activated carbon were determined and coraleted with common isotherms equations. It was found that the Freunlich model appers to fit the isotherm data better than the Lngmuir model.