Dopaminin normal sıçanlarda renin granülleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 5068
  2. Yazar: RIFKİYE SARICA (KÜÇÜKOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PETORAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada» renin sal im mindr. dopaiTiinin roiü, sı çanlarda kronik uygulama ile araştırıldı. Çapam i mn damar genişlet ici özelliği göz onuna alı narak» kronik uygulanmasından sonra farklı günlarde» re- n ı n G'ca n û 1 1 e r i histoloji k ola r a k ı n cele n di. Dopamin» altı gün sure ile her gün 50 mg./kg. dozda intravanöz olarak varıldıktan 24, v3 » 72 ve 96 saat son ra? juxtaglomerular granül indeksi, ilk iki grupta en yüksek düzeyde bulundu. III, ve IV. grupta ise renin gra nüllsrinin gittikçe azaldığı saptandı. Dopaminin kronik uygulanmasında etkinin uzun sürdü ğü, normale dönüşün ancak 2. günden sonra başladığı ve bu etkinin 96 saat süre ile devam ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I i ı t h i s s t u d y » t h a r o 1 e o f d o p a a ı -i i e o r. r s n i n r eiaa- 3e was investigated by performing chronic application i ı r sts. Considering the vasodilatory effect of dopaır. i ns ? re nin granules were examined histologically on different days after the chronic application of the dopamine. S^t-n AB? 72 and 96 hours after the daily intravenous injection of dopamine over six days at a dose of 50 mg./' kg. j the juxtaglomerular granule index was noted to be at the highest, level in the first two experiment groups while in the third and fourth groups renin granules dec reased. In the chronic application of dopamine its long lasting effect was observed. It was also noted that turn ing back to the normal state only starts after the se cond dav and the effect lasts 96 hours;.