Dairesel kesitli borularda türbülanslı akışların sayısal hesaplanması
Numerical prediction of turbulent flow in circular pipes
  1. Tez No: 244467
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde dairesel kesitli borularda sürekli sıkıştırılamayan gelişen türbülanslıakışın, sayısal hesaplama sonuçları 8923 ile 1.78 x105 arasında değişen yedi farklıReynolds sayılarında sunulmuştur. Hibrit yöntemi ile geleneksel sonlu hacim metodunukullanarak, SIMPLE (Semi-Implicit Method for Pressure Linked Equations)algoritmasına dayanan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Standart yüksek Reynoldssayılı k-? türbülans modeliyle beraber, süreklilik ve momentum korunum diferansiyeldenklemlerinin sayısal çözümleri, kontrol hacme dayanan iteraktif sonlu fark çözümtekniği kullanılarak sağlanmıştır. Katı cidar yakınındaki bölgede cidar fonksiyonlarıkullanılmıştır. Dairesel kesitli borularda çeşitli kesitlerde eksenel hız profilleri, simetriekseni boyunca eksenel hızın değişimi, türbülans kinetik enerji profilleri, türbülanskinetik enerji kaybolma miktarı profilleri, efektif viskozite profilleri, cidar kaymagerilmesi dağılımları ve cidar sürtünme katsayısı dağılımları için sayısal hesaplamalarsunulmuş ve literatürdeki deneysel ölçümlerle ayrıntılı olarak karşılaştırılmıştır. Sayısalhesaplamaların sonuçları deneysel ölçümlerle genel olarak iyi uyum sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, steady and incompressible developing turbulent flow in circularpipes has been computed numerically at seven different Reynolds numbers rangingfrom 8923 to 1.78 x105. Using the conventional finite volume method with a hybridscheme, a computer program based on SIMPLE (Semi-Implicit Method for PressureLinked Equations) algorithm has been developed. Numerical solutions of theconservation equations of mass and momentum, together with the standard highReynolds number k-? turbulence model, are obtained using a control volume basediterative finite difference numerical solution technique. Near the solid boundary wallfunctionsare employed. Numerical simulations for radial profiles of axial velocity,turbulence kinetic energy, dissipation rate of turbulence kinetic energy, effectiveviscosity, axial variation of centre-line velocity, wall shear stress distribution and skinfriction coefficient distribution are presented and compared with experimentalmeasurements reported in the literature. The results of numerical predictions aregenerally in good agreement with experimental measurements.