İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analysing the level of learning helpnessness of secondary school students according to some variables
- Tez No: 244466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerini belirlemek ve öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin öğrencilerin kişisel değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Düzce il merkezinde bulunan ilköğretim okullarında öğrenim gören ilköğretim ikinci kademe öğrencileri arasından küme örnekleme yöntemiyle seçilen 932 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanması aşamasında öğrencilere öncelikle kişisel özelliklerini belirlemeye yönelik sorular sorulmuş ardından Seligman ve arkadaşları (1984) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlanması Aydın (1985) tarafından yapılan 48 maddelik ?Öğrenilmiş Çaresizlik Ölçeği? ile Bindak (2005) tarafından geliştirilen 10 maddelik ?İlköğretim Öğrencileri İçin Matematik Kaygı Ölçeği? ni cevaplamaları istenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde bağımsız gruplar arası t-testi, varyans analizi, tukey çoklu karşılaştırma testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik ve matematik kaygı düzeylerinin orta düzeyde olduğu, öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin cinsiyet, sınıf, okul öncesi eğitim alma durumu, anne-baba eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı, matematik başarı durumlarına göre ise farklılık gösterdiği ve öğrenilmiş çaresizlik ile matematik kaygısı arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify level of learning helplessness of second grade primary school students and also determine if this level of learning helplessness is different according to students? personal variable. The sample of this study is 932 second grade primary school students in Düzce. In the test that is applied at the stage of data collection, `Learning Helplessness Scale? with 48 items by Seligman& friends, ?Maths Anxiety Scale for Primary School Students? with 10 items by Bindak (2005) and questions for identifying the personal caharacteristic is used in the first place. At statistical analysis of datas, t-test among the independence groups, variance analysis, tukey multiple comparison test and correlation analysis are used. According to results of the study, level of learning helplessness and maths anxiety of the students are in mid level, level of learning helplessness does not differ for gender, class, having preschool education, education level of parents and maths anxiety but the succes of maths has seen.