Sismik veri işlemde farklı kazanç fonksiyonları kullanılarak zaman değişken spektral beyazlatma
Time variant spectral whitening using differents gain functions in seismic data processing
- Tez No: 244534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sismik verilerin kaliteli yorumu onların yüksek ayrımlılığı ile doğrudan ilişkilidir. Sismik dalgalar yer içinde yayılırken yüksek frekans içerikleri zamanla azalır. Bu azalım yansıma sinyallerinin bant genişliklerinin daralmasına ve spektral bant içindeki genliklerin düzensizliğine yol açar. Daha dar bant spektrumunun zaman ortamında karşılığı daha düşük ayrımlılığa sahip kesitlerdir.Bu tez çalışması kapsamında zaman değişken spektral beyazlatma (ZDSB) tekniği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tekniğin uygulanmasında parametrelerin uygun olarak belirlenmesinin etkileri arazi verisi üzerinde gösterilmiştir. Ayrıca tekniğin uygulanmasında önemli bir yeri olan yuvarlatılmış Hilbert zarfı yerine farklı kazanç fonksiyonları kullanılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.ZDSB tekniği, kullanıcı tarafından bandın belirlenebilmesi, spektral dengeleme özelliği ve gürültüyü güçlendirmemesi özellikleri ile önemli avantajlara sahiptir. Bu özellikleri bakımından ZDSB ileri veri işlem aşamasında, daha kolay yorumlanabilir kesitler elde edebilmek amacıyla tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Interpretation of seismic data is directly related with their high resolution. When seismic waves are spread underground, high-frequency content will decrease over time. (High-frequency components than low frequency components are quickly absorbed). For reasons that can lead to narrowing of the bandwidth of the signal. Narrow ?band spectrum in frequency domain have low resolution in time domain.This thesis in the context of the time variable spectral whitening (ZDSB) technique were investigated in detail. Technical implementation of the appropriate set of parameters is the effect on land data is shown. Technique is also an important part in implementing the rounded Hilbert envelope instead of the results are compared with the use of different gain functions.ZDSB technique has some important advantages that user can determine spectral band, spectral balancing, without strengthen noise. It features advanced data processing stages ZDSB terms, can be interpreted more easily in order to obtain cross-section is preferred.