Marmara Denizi kuzey şelfi'nin sismik ve akustik verilerle araştırılması
Investigation of northern shelf of the Marmara Sea using seismic and acoustic data sets
- Tez No: 427999
- Danışmanlar: PROF. DR. DERMAN DONDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kuzey Marmara kıtasal şelfinin stratigrafisini ve yapısal durumunu tanımlayabilmek için, 2007 yılında 224 km yüksek ayrımlı çok kanallı sismik, 338 km Chirp sığ mühendislik sismiği verisi ve 867 km Seabed sığ mühendislik sismiği verisi toplanmıştır. Toplanan çok sismik veri, veri yükleme, geometri tanımlama, bant geçişli süzgeç, kazanç uygulama, f-k süzgeci, SRME, CDP sıralama, hız analizi, NMO-yığma ve migrasyondan oluşan standart bir veri işlem akışı ile işlenmiştir. Veriler hem yapısal hem de stratigrafik anlamda yorumlanmıştır. Çalışma, verilerin, şelfin Silivri ve Sarayburnu arasında kalan kısmının 100 metre derinliğe kadar olan bölümünün tekrar işlenmesi ve yorumlanmasını kapsamaktadır. Sismik veri, Büyük Çekmece'den kuzey şelf içerisine uzanan Çatalca Fay Zonu' nu, şelf boyunca GGD yönünde ilerleyen inaktif bir fay olduğunu göstermektedir. Alanda Kuzey Anadolu Fayı'nın etkisiyle oluşmuş görece küçük D-B yönlü normal faylar ve doğrultu atımlı faylar vardır. Belirlenen fayların birçoğu aktif değildir. Sismik veriler kuzey şelfin merkezinde yer alan Kuzey Marmara-1 kuyusu ile ilişkilendirilmiştir ve kuyu bilgilerinin uzak-ilişkilendirilmesine dayanarak Eosen sonrası sedimentin zamansal kalınlığının ve dağılımı haritalanmıştır. Stratigrafik anlamda derin sismik kesitler yardımıyla bölgede belirlenen 2 farklı formasyon olan Osmancık 150 ms, Mezardere için ise ms'ye kadar erozyonel yüzeyi gösterir. Bölgenin doğusunda Alt-Oligosen yaşında 2 antiklinal kapanım bulunur. Ayrıca bölgedeki Holosen yaşlı sedimentin kalınlığı 0-30 metre arasında değişmektedir. Bu kalınlık sadece Büyükçekmece koyunda 15-30 metre arasında diğer bölgelerde 0-15 m arasındadır.
Özet (Çeviri)
In order to define the morphology and structural state of the northern continental shelf of the Marmara Sea, 224 km of multichannel high resolution seismic, 338 km of Chirp subbottom profiler and 867 km of Seabed subbottom profiler data have been collected along the shallow shelf in 2007. The seismic data has been processed by a conventional flow which includes geometry loading, band-pass filter, f-k filter, automatic gain control, SRME, velocity analysis, NMO-stack and migration. The data were interpreted both structural and stratigraphic purposes. The scope of the present study is to re-process and interpret the data between Silivri and Sarayburnu along the northern Marmara shelf up to 100 m water depth. The seismic data indicate that the Çatalca Fault Zone from Büyükçekmece into the shelf area is an inactive fault extending in SSE direction along the shelf. There are also E-W trending normal and strike slip faults formed under the influence of North Anatolian Fault in the area, most of which are inactive today. The seismic data is tied to North Marmara-1 well located on the central part of the shelf area, and distributions and thicknesses of the post-Eocene sediments are mapped using a jump-correlation to the well information. The two different formations, namely Osmancık and Mezardere, which are structurally distinguished in the area using deep seismic sections, show erosional surfaces down to 150 and 300 ms, respectively. Two anticline enclosures of Lower Oligocene age exist to the east of the area. In addition, the thickness of the Holocene deposits along the shelf varies from 0 to 30 m. This thickness is between 15 and 30 m only in Büyükçekmece Lagoon, and is 15 and 30 m in the rest of the area.