Geogebra ve cabri geometri II dinamik geometri yazılımlarının web destekli ortamlarda kullanılmasının öğrenci başarısına etkisi
The effect of using geogebra and cabri geometry II dynamic geometry softwares in a web-based setting on students? achievement
- Tez No: 244535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı GeoGebra ve Cabri Geometri II dinamik geometri yazılımlarının web destekli ortamlarda kullanılmasının öğrenci başarısına etkisini ve bu süreçte gerçekleşen öğrenmelerin nasıl geliştiğini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda 8. sınıf geometri öğrenme alanının dört kazanımı seçilerek dinamik geometri yazılımlarını içeren bir web sitesi ve konuyla ilişkili çalışma yaprakları hazırlanmış ve öğrencilere uygulanmıştır.Deney-kontrol gruplu yarı deneysel olarak tasarlanan bu çalışma Trabzon merkez ilköğretim okullarının birinde 12 Deney 13 Kontrol grubu olmak üzere toplam 25 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesinde başarı testi, web destekli materyal ve çalışma yaprakları hazırlanmış ve akademisyen görüşleri doğrultusunda geçerlilikleri sağlanmıştır. Çalışma öncesinde gruplar öğrencilerin matematik dersi sınav puanlarının ortalamaları arasında farklılık olmaması ile belirlenmiştir. Çalışma sonucunda başarı puanları arasındaki farklılığı belirlemek amacıyla başarı testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Using GeoGebra and Cabri Geometry II Dynamic Geometry Softwares in a Web-based Setting on Students? Achievement and the development of learning experiences during this process. With this purpose, four objectives of 8th grade geometry learning field were selected, a web site including dynamic geometry softwares and worksheets related with the subject were prepared and applied on the students.This quasi-experimental study with treatment-control groups was conducted in an elementary school in Trabzon city center with 25 students (12 in treatment and 13 in control group). Before the treatment a performance test, web based materials and worksheets were prepared and the validity of these instruments was provided in the light of expert views. The groups were determined with the indifference between the scores of students from mathematics lesson. In order to determine the difference between the performance scores of the groups, a performance test was conducted after the treatment.